Pratik yemek yapmak için mutfağınızda olması gereken 10 malzeme…

0

dreamstime_m_45107949


Bazen alışveriş yapmaya zamanınız ya da haliniz olmayabilir. Koşturmacalardan ya da hastalık gibi sebeplerden yiyecek alışverişi yapamayacağınız zamanlar için mutfağınızda olması gereken ve şipşak bir şeyler hazırlayabileceğiniz 10 malzemeyi size öneriyoruz. Bunları atın dolaba, hazır olsun…

1. Et ve veya tavuk suyu 
Rahat bir zamanınızda hazırladığınız et ve tavuk sularını belli miktarlarda ayrı ayrı buzluğa atarsanız, istediğiniz zaman çıkarıp çorba, pilav ya da başka bir yemek yapımında kullanabilirsiniz.

2. Sosis 
Hem çocukların hem de beylerin pek sevdiği sosisler kurtarıcınız olabilir. Yanına patatesle güzel olacağı gibi bir makarna ya da yumurta da yapabilirsiniz.

3. Mantı ya da makarna
Fazla söze gerek yok, hayat kurtarır! İstar sıcak yemek, ister salatası, pek çok şekilde hazırlayabilirsiniz.

4. Yumurta
Sadece yemek olarak değil, yapacağınız yemekleri lezzetlendirmek amacıyla terbiye yapımında da nefis bir malzeme…

5. Pişmiş bakliyat
Çok alışkanlığımız olmasa da marketlerde satılan pişmiş nohut ya da fasulyeler zaman açısından işinizi kolaylaştırır.

6. Lavaş
Wrap adı altında da satılan lavaş türleri, ekmek yerine alternatifiniz olabilir. Kepekli ve tahıllı çeşitleri bile var.  Direk sarıp soğuk sandviç yapabilir, ya da üstüne peynirler koyup fırına verebilirsiniz. Bası sulu yiyeceklerin yanında ekmek niyetine bile yenebilir.

7. Karides
Buzluğunuzda bulundurabileceğiniz karides de her mevsim yemeklerinize renk ve tat katacaktır.

8. Soslar
Her ailenin damak zevkine göre değişen soslar vardır. Sizin ailenizin sevdiklerini mutfağınızdan ihmal etmeyin. Sadece salata ya da makarna olarak düşünmeyin, pek çok yemeğe katabilirsiniz. Ama kilosuna dikkat edenleri uyaralım,  soslar biraz kalorilidir!

9.Krem peynir
Sebzelerinize değişik bir lezzet vermek için sıcakken krem peynir koymayı denemelisiniz. Nefis oluyor. Hatta çocukların sebze yemesine de çok yardımcı..

10. Baharatlar
Doğrusunu isterseniz taze baharatlar yemeklerinize çok daha kuvvetli bir aroma katar. Bulamazsanız toz ya da kuru olanları da olur tabi…

Paylaş

Cevap yaz