Proteinden güzel sürpriz!

0

screen-shot-2016-11-24-at-8-44-27-pm

Yapılan son araştırmalarda protein açısından yüksek tavuk, hindi gibi etlerin ve kuru baklagillerin mutluluk verdiği ortaya çıktı.

Besinlerin fizyolojik etkileri yanı sıra psikolojik etkileri de varır. Mutluluk hormonu da denilen serotonin iştah, uyku ve duygusal durumumuzu etkiler. Serotonin arttırılmasını da çinko, omega-3, magnezyum ve triptofen içeren besinler sağlar. Bu besinleri günlük beslenme programına eklemek oldukça önemlidir. Örneğin; et, tavuk, balık, yumurta ve peynir gibi besinler tirozin içerir. Bu da daha enerjik hissetmemizi sağlar. Koyu yeşil sebzeler, badem ve kabak çekirdeğinin içine bulunan magnezyum bizi sakinleştirir B vitamini ve selenyum yetersizliğinde ise endişeli hissedebiliriz. İşte sizi mutlu edecek glisemik indeksi düşük ve triptofandan zengin besinler…

Tavuk Eti
Et, tavuk, balık ve hindi eti serotoninin arttırılmasında yardımcı olan triptofandan zengindir. Tavuk eti; besin değeri içeriği açısından etlere benzer. Daha az yağlı olduğu için kalori değeri kırmızı etten daha düşüktür. Kolay pişer ve sindirimi kolaydır. Düşük kalorili, doymuş yağı az, protein kalitesi yüksektir, sodyum miktarı azdır. Bu nedenle dengeli beslenmede önemli bir yeri vardır. Tavuk eti tükettiğiniz zaman hem yağı düşük hem de iyi yağlar açısından daha zengin beslenmiş olursunuz. Kıyma olarak tavuk veya hindi kıyması kullanmak, günlük yağ ve kalori alımını düşürür. Kırmızı etten yapılan kıymada oran yüzde 25’ler civarındayken tavuk ve hindi eti kıymasında oran çok daha düşük olur.
Tavuk ve hindi etine beslenmenizde öncelik verin. Derisini ayırıp, göğüs kısmını tercih ettiğinizde yağ oranı daha da azalır.Tavuk göğüs etinde yağ oranı yüzde 0.8 civarındadır. Üstelik de tavuk etinde genel olarak doymuş ve doymamış yağları oranları birbirine yakındır. Doymuş yağların yüksek oranda tüketimi insan sağlığını pek çok açıdan riske atmaktadır. Doymuş yağın yüksek olduğu beslenme tarzında kan yağlarının yükselmesine, kalp damar hastalıklarına, bazı kanser risklerinin artması olgularına daha fazla rastlarız. Örneğin 100 gram tavuk göğüs etinde 0.9 gram yağ bulunur.Tavuk butundan gelen kolesterol miktarını azaltmak için derisiz tüketmelisiniz. Tavuk etini çorba, sebze yemekler, makarna ve salatalara ekleyerek çeşitliliği arttırabilirsiniz.

Hindi eti
Triptofan içeren hindi eti mutlu hissettirmesinin yanı sıra protein açısından zengindir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda demir ve B grubu vitaminlerinin iyi kaynaklarındandır. Hindi etinde bulunan minerallerden çinko, bağışıklık sistemini güçlendirir ve yaraların iyileşmesini sağlar. İçerdiği yüksek oranda triptofan ve histidine sayesinde de hastalıklardan uzak durmanızı sağlar. Tavuk eti gibi hindi etinin de yağ oranı oldukça düşüktür. Özellikle kırmızı et yerine yağı ve doymuş yağı az derisiz tavuk, hindi etleri tüketilmelidir. Hindi etinin kırmızı ete göre kalori ve yağ içeriği daha düşüktür. Hindi etini derisiz haşlama ve ızgara yaparak pişirebilirsiniz.

Kuru Baklagil
Glisemik indeks kan şekerini referans besine (ekmek) göre arttırma miktarıan denir. Glisemik indeksi düşük besinler kan şekerini kontrollü arttırır. Bu da daha sakin ve mutlu hissetmemizi sağlar. Kuru baklagillerin lif içeriği nedeniyle glisemik indeksi düşüktür. Böylece kan şekerini dengeler ve duygu durumunda ani değişikliklere sebep olmaz. Aynı zamanda fasulye gibi kuru baklagiller düşük kalorili ve yüksek lif içeriğine sahiptir. Bu nedenle kilo kontrolüne yardımcı olur. Aynı zamanda protein kaynağıdır. Haftada 1-2 kez kuru baklagil tüketmeye özen göstermek gerekir.

Sonuç olarak mutlu hissetmemizi sağlayarak duygusal durumumuza da etkileyen besinleri porsiyon miktarlarına dikkat ederek günlük beslenme programımıza eklememiz gerekir.

Paylaş

Cevap yaz