Radmanovic, bizimlesin!

0

Screen Shot 2015-12-21 at 10.25.37 AM

Banvit ve Amerikan Basketbol Ligi NBA tarafından özel olarak seçilen 45 yetenekli çocuk için Bandırma’da kurulan JR. NBA Kampı’na katılan eski NBA oyuncularından Vladimir Radmanovic’i ile güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

5 – 6 Aralık tarihlerinde Bandırma’da, Banvit Basketbol Kulübü tesislerinde gerçekleştirilen Banvit Jr. NBA Kampı’nda elit genç yetenekler için özel hazırlanmış iki günlük yoğun bir basketbol eğitimi verildi. Ama o günlere anlam ve heyecan katan önemli bir nokta daha vardı. O da NBA’de 10 yıldan fazla deneyime sahip olan Radmanovic’in kampa katılması ve gençlerle birlikte olmasıydı. Banvit ve NBA’in davetlisi olarak Türkiye’ye gelen eski NBA oyuncusu Vladimir Radmanovic, kamptan önce 4 Aralık’ta İstanbul’da FMV Işık Ortaokulu Ayazağa kampüsünde 70 öğrenci ile düzenlenen eğitim programına katıldı. Daha sonra da Bandırma’ya geçerek orada eğitimlere devam etti. Arada bize de zaman ayırarak sorularımızı cevapladı.

Emekli olduğunuza göre ilk ondan başlayalım, yoğun bir basketbol kariyerinden sonra emeklilik nasıl gidiyor?
Çok iyi gidiyor! Ben ve vücudum fazlasıyla emekliliğin tadını çıkarıyoruz.

Banvit’in NBA ile düzenlediği bu organizasyon hakkında neler düşünüyorsunuz?
Bu tip organizasyonlara çok fazla katılmama rağmen, her seferinde yepyeni bir deneyim gibi geliyor. Ben Banvit’in bu organizasyonu düzenlemesinden dolayı çok memnunum. Basketbol özellikle de Avrupa’da hala 1 numaralı spor değil. Çocukların örnek aldığı, oynamak istediği spor dalı futbol. Bu yüzden ne kadar çok çocuğu basketbol oynamaya teşvik edersek, bizim için o kadar iyi. İlk olarak amacımız bu! Bu nedenle tüm NBA organizasyonlarında çocuklara temel kurallardan başlayarak basketbol eğitimi veriyoruz.

Çocukları basketbola teşvik etme konusunda neler yapıyorsunuz? Koçlara ne öneriyorsunuz?
Öncelikle bir çocuğa ya da herhangi bir kişiye hiç istemediği bir şeyi yaptırmak çok zor, imkansızdır. Ama basketbola karşı bir isteği olan birine kolay şeyler göstererek, onları yapmasını sağlarsanız, o zaman o da bunu yapabildiğini görür ve motive olur! Olay tamamen cesaretlendirmek ve yaptığını görmesini sağlamak. İşte o zaman basketbolu daha da severek öğrenmeye, oynamaya başlar. Bence yapılan en kötü şey çocuklara zor şeyleri öğretmekle başlamak. Çünkü o zaman çocuk zor ve karmaşık bir hareketi yapmaya çalışıp, yapamadığını gördüğünde “Demek ki benim basketbola yeteneğim yok” diye düşünür. O yüzden yaşına ve dünyasına uygun bir eğitimle başlamak ve yol almak gerekir.

Sizce koçların çocuklardan çok mu fazla beklentisi var?
Hayır, aslında koçların çocukların üstüne gitmesiyle ilgisi yok. Sadece bu günlerde koçlar çocuklara çok farklı savunma ve oyun taktikleri öğretiyor ama bu kuralları bence çocuklar çok sonralarda daha deneyimli olduğunda öğrenmeli. Temel ama kolay hareketlerle başlanmalı ve çocuklar motive edilmeli.

Yaş da çok önemli. Öyle değil mi?
Ben 14 yaşımda başladım, yani basketbola başlamak için hiçbir zaman geç değil ama bazı durumlarda çok erken başlamak da iyi değil. Çocuklar antrenmanlar zorlaştıkça bir süre sonra sıkılıyorlar. Kimi de bırakıyor ve bir daha basketbol oynamıyor.

Bandırma’daki Banvit Basketbol Kulübü’nde yaklaşık 50 çocukla (7-14 yaş arası) bir araya geldiniz. Ne hissettiniz?
Bu tip organizasyonlarda çocuklarla bir araya gelmek iyi bir fırsat, çünkü bu çocuklardan daha fazla geri dönüş alabiliyorsun. Okullardaki çocuklarla konuşmaya gittiğimizde aynı sonuca ulaşmak zor, ne de olsa okuldak çocuklar o saatte orada olmak zorunda. Çoğunun sorduğu sorular da daha çok “beni” ya da gelen kişileri tanıma üzerine. O sırada ne kadar çok kişiyi basketbol konusunda bilinçlendirir, teşvik edersen kar. Fakat bilinçli gelen gruplarla konuşmak, onlarla antrenman yapmak bambaşka. Çünkü o gruplar yeni bir şey öğrendikleri zaman daha çok motive oluyor.

Emekli olduğunuza göre şimdiki planlarınız nedir? Şu an Amerika’da mı yoksa Sırbistan’da mı yaşıyorsunuz?
Sırbistan’da yaşıyorum. Ama şu an ne yapacağımı aslında bilmiyorum. Şu an için basketbol ile ilgili bir şey yapacağımı sanmıyorum ama 1-2 sene sonra da sıkılacağım başka bir işe de girişmek istemiyorum. Bakalım zaman gösterecek.

Türk basketbolunu takip ediyor musunuz? Beğendiğiniz Türk basketbolcu var mı?
Fenerbahçe Ülker’in koçu Zeljko Obradovic arkadaşım. Onun sayesinde takip ediyorum tabii. Fenerbahçe Ülker’de oynayan çok genç bir çocuk var: Ömer Faruk Yurtseven. Yaşı çok genç ama bence inanılmaz bir potansiyeli var.

Amerika’da çocuklara yönelik sizi etkileyen organizasyonlar neler oldu?
Amerika’da yaşarken Banvit’in bu organizasyonu gibi pek çok etkinliğe katıldım ama buradaki atmosfer, çocuklarla bir araya geldiğimiz spor salonları gerçekten çok üst seviyede! Bence burada eğitim alan çocuklar çok şanslı!

 

Paylaş

Cevap yaz