Ramazan Bayramı’nız kutlu ve sağlıklı olsun!

0

Bayramların güzel olan geleneksel tarafının tadını çıkardıktan sonra bu dönemi doğru beslenmeye yönelik bir adım olarak kabul etmek ve sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek istemez misiniz? Diyetisyen Canan Aksoy sizler için yazdı…

Ramazan ayı boyunca beslenme alışkanlıklarının kökten değiştirildiği bir dönem yaşadık. Uzun bir açlık ve bunu telafi etmek için yenilen bol kalorili yiyecekler, metabolizmayı farklı bir ritme uyum sağlamaya yöneltti. Ramazan pidesinin, geleneksel yemeklerin, güllacın özlenen lezzeti damaklarda keyifli bir tat bırakırken, oruç tutanlar kadar tutmayanların da kilolarına kilo kattı. Aslında bu sürecin ardından gelen Ramazan Bayramı, kilolarından kurtulmak isteyenlere önemli bir fırsat sunuyor. İki öğünle beslenmeye uyum sağlayan metabolizmayı, eski alışkanlıklardan kurtarmak ve sağlıklı beslenmeye yöneltmek için bayramla birlikte yeni bir dönem başlıyor.
Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak için yapmanız gereken, Ramazan Ayı öncesindeki yemek yeme biçiminizdeki sorunları belirlemek ve bu sorunlarla başa çıkmak için iyi bir beslenme programı yapmak. Üstelik bu programı hemen bayramda uygulamaya koyabilirsiniz.

Adı üstünde, bayram
Elbette geleneklerimizde bayramda gelen misafirlere meyve ya da sütlü tatlı sunmak gibi bir alışkanlık yok. Adı üstünde “Şeker Bayramı”. Her ortamda bolca şeker, çikolata ve şıralı-şerbetli tatlılar bulunacak. Yine bolca kalori alınacak, vicdan azabı duyulacak. Bundan en az etkilenmek için yapabileceğiniz çok basit uygulamalar var.
Dikkat etmeniz gereken en önemli unsur, bayram sabahına, makul bir kahvaltı ile başlamak. Ailenin bir araya geldiği bu sabahı zengin bir mönü ile süslemek iyi bir fikir gibi görünse de, peynir, zeytin, domates, salatalık ve ille de meyvelerden oluşan bir sofrayı tercih etmek gerekiyor.
Kahvaltının ardından ilk konuklar gelmeye başlar. Bu bayramda onlara şekerin, çikolatanın yanında, lezzetli ve sağlıklı bir ikram hazırlayın. Her kuruyemişçide rahatlıkla bulabileceğiniz fındık, ceviz, kuru kayısı ve kuru incir ile şekerliğinizi zenginleştirin. Böylelikle, konuklarınızın kan şekerlerini düzenlemelerine yardımcı olurken, ikram sırasında atıştıracağınız için, sizin de ara öğün ihtiyacınız karşılanacaktır. Ancak şu sıralarda yaygın olarak satılan nişasta ile kurutulmuş tropik meyvelerden uzak durmalısınız.

Karbonhidrat konusu
Birçok evde bayram yemeği olarak kuru fasulye yapılır. Beyaz unla yapılan böreklere, bol nişasta barındıran patatese göre kuru baklagiller çok iyi bir seçimdir. Ancak fasulyeyi tehlikeli kılan, yanına beyaz pirinçten yaptığınız tereyağlı pilavdır. Pirinçten vazgeçebilirseniz, Bulgur pilavı, cacık ve salatanın eşlik ettiği kuru fasulye, hem lezzetli hem de sağlıklı bir menü oluşturur. Yemeğin yanına, Ramazan pidesinden sonra biraz yavan gelse de, tam tane ekmeğini tercih ederseniz, sindirim sisteminiz de bayram edecektir. Temel kural, içinde posa öğesi bulunmayan ve bu yüzden kan şekerini hızla yükselten “Basit Karbonhidrat”tan uzak durmaktır.
Öğleden sonra ziyarete giderken, bir kutu tatlı götürmek isteyebilirsiniz. Artık piyasada, geleneksel lezzeti aratmayan ancak zeytinyağı ve yapay tatlandırıcılarla yapılmış şıralı tatlılar satılıyor. Bu sayede şeker hastası olan aile büyüklerinin de ağzını tatlandırabilirsiniz.

Sıvı alımı
Ramazanın metabolizmaya en önemli etkilerinden biri de sıvı alımının azalmasıdır. Vücudun sıvı tüketimini normal temposuna dönebilmesi için bolca su içmeniz gerektiğini zaten biliyorsunuz. Ziyaretleriniz sırasında sunulan şekerin ardından mutlaka çay-kahve ikram edilecektir. Her yediğiniz şekerin ardından bir bardak su içerseniz, aldığınız kaloriyi yakmaya bir faydası olmasa da, vücudun sıvı dengesini normale döndürebilirsiniz. Çayı tatlandırıcı ile, kahveyi de şekersiz içebilirseniz, aşırı şeker yüklenmesinden de kurtulursunuz.

Elbette egzersiz yapmak da önemlidir. Ama gerçeği kabullenmek gerekirse bayram boyunca gelen gidenden egzersiz yapmaya vakit bulmanız çok güç. Ama bu asla hareket etmemenizin bahanesi olmamalı. Ziyarete giderken mümkün olduğunca yürümeye, asansör yerine merdivenleri kullanmaya özen gösterirseniz hem kalori tüketir, hem de kan şekerinizi düzenlersiniz.
Sıra geldi akşam yemeğine. İftar sofrasının zengin menüleri, tatlı bir anı olarak belleğinizde kalabilir. Ama akşam için av mevsiminin açıldığı, fiyatların düştüğü şu günlerde, ızgara balığı tercih edebilirsiniz. Salata takviye ettiğiniz bu lezzetli menü sindirim sisteminizi de rahatlatacaktır.
Gördüğünüz gibi aslında şekerlemelerin ve tatlıların ramazan bayramında sağlıklı beslenebilmek mümkün. Yeni bir beslenme alışkanlığı kazanmak güç gibi görünse de metabolizmanız buna hazır. Yeter ki ölçüyü kaçırmamaya özen gösterin. Mutlu ve sağlıklı bayramlar…

Paylaş

Cevap yaz