Ramazan geldi hoş geldi

0

 

 

 

 

 

 

 

 

Son birkaç yıldır olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayında uzun günlerde oruç tutulacak. Öğünlerimizin de değiştiği bu özel dönemde, beslenmemize çok daha fazla özen göstermemiz gerekiyor.

İftarda Beslenme

  • Bütün günün açlığından sonra Ramazan nedeniyle özenle kurulmuş sofralara oturduğumuzda önceliğimiz su olmalı. Yaklaşık on altı saat süren susuzluktan sonra vücudunuz suya ihtiyacının çok artmış olduğunu unutmayın ve öncelikle bir büyük bardak su için.
  • Suyun ardından iftariyelikler veya çorbayla devam eder çoğu iftar sofrası. İftariyeliklerden veya çorbadan sonra, gün boyunca durmuş olan sindirim sisteminizin çalışmaya başlaması için ona biraz zaman vermeniz lazım. 10-15 dakikalık bir ara, sindirim sisteminin devreye girmesini sağlayacaktır. Bu arayı vermenize rağmen iftariyelikleri abartmamanız önemlidir; 1-2 tane hurma, domates- salatalık, biraz zeytin ve arkasından bir kase çorba iftariyelik için yeterli olacaktır.
  • Tüm günün açlığından sonra iştahı kontrol edebilmek için iftar sofrasında et, tavuk gibi kaliteli protein kaynaklarının bulunması önemlidir. Piliç eti, içerdiği protein sayesinde iştahınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Yemeğe koyduğunuz yağ miktarını abartmazsanız, piliç etinin hazmı kolaydır. Hazmı kolay olduğu için sindirim sisteminizin de işini kolaylaştıracaktır. Kaliteli protein kaynakları, kan şekerinin düzenlenmesine da yardımcı olacakları için Ramazan boyunca kilo kontrolünüz üzerinde de etkili olur.
  • Kalsiyum ve protein ihtiyacımızı karşılamak için almamız gereken yoğurt ürünleri, soframızda cacık, haydari, yoğurtlu salatalar veya ayran olarak yerini alabilir.
  • Posa içinse sofranızda sebze veya salataya mutlaka yer verin. Piliç etini sebzeyle karıştırarak pişirmeyi de deneyebilirsiniz.

İftardan Sonra Tatlı mı Meyve mi?

Yemekler bitti sıra geldi tatlıya. Hamurlu, şerbetli tatlılar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmeye çalışın. Dondurma yazın rahat tükettiğimiz ve nispeten enerjisi düşük bir tatlıdır. Taze sütten yapılmış dondurmaları, yemekten bir-iki saat sonra 1-2 top olacak şekilde tüketebilirsiniz.

Ramazan’a özel bir tat olan güllacı, az şekerli ve meyveli deneyin ve yerken küçük porsiyonlarda kalmasına özen gösterin.

Ramazan’da her gün tatlı yemek zorunda da değilsiniz, yaz meyvelerinin de tadını çıkarın. Meyve salataları, iyi soğutulmuş bir dilim karpuz, buzların içinde servis edilen bir kâse kiraz pek çok tatlıdan daha lezzetli gelebilir sıcak günlerde.

Daha Çok Hareket

İftarınızı veya yemekten sonraki ara öğününüzü yediyseniz sıra harekette. Yemeklerden sonra mutlaka hareketli olmaya özen gösterin. Günün açlığı ve yorgunluğu çoğumuzu rehavete sürükleyecektir ancak hareketsiz kalmak, hem kan şekerimizin yükselmesine, hem sindirim sisteminizin yavaşlamasına, hem de yediklerimizin daha kolay yağa dönüşmesini sağlayacaktır. Yemekten sonra hafif yürüyüşler, sofranın toplanmasına yardım etmek, televizyonun karşısında uzanmaktan daha fazla fayda sağlayacaktır vücudunuza.

Sahurda Beslenme

  • “Yatmadan bir bardak su içerim ya da belki bir bardak sütle niyetlenir yatarım” mı dediniz? Sakın kendinize bu kötülüğü yapmayın. Çünkü o zaman 16 saat sürecek açlığınız, yatmadan önce bir şeyler yiyip yatarımla 20-22 saate çıkacaktır. Sahurda mutlaka uyanılıp, öğünün yenilmesi gerekir.
  • Sahurda kahvaltılık tercih edenler için, az yağlı peynirler protein ihtiyacınızı sağlayacağı gibi daha uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır. Domates, salatalık, biber, zeytin, yumurta, mutlaka tam tane ekmekleri, az yağlı süt, ayran, kefir, mevsim meyveleri tercih edilebilir.
  • Yemek yiyecekler için ızgara, söğüş veya haşlama piliç eti tercih edilebilir; protein gün içinde daha uzun süre sizi tok tutacaktır. Yanına tam tane ekmekleri ve salata eşliğinde tüketilirse tokluk daha da uzun sürer.
  • Sahur da mutlaka birkaç bardak sıvı tüketilmelidir. Açık çay, bitki çayları, su, az şekerli meyve kompostoları tercih edilebilir.
  • Sahurda yemek yedikten sonra hemen uyumayın. Sindirimin bitmesi için vücudunuza biraz zaman tanıyın ve bu sürede biraz hareket edin.

Paylaş

Cevap yaz