Ramazan Geldi Hoş Geldi

0

Screen Shot 2016-06-06 at 1.21.05 PM

Haziran ayının 7 sinde başlayacak olan mübarek ramazan ayında oruç tutarken sağlımızı da dikkate alarak nasıl beslenmemiz gerekiyor. Bu sene ramazan son birkaç yılda olduğu gibi oldukça uzun ve ramazan sebebiyle öğün düzenimizin değiştiği bu durumda neler yapmamız gerekiyor, beslenmemizde nelere özen göstermemiz gerekir. Dyt.Canan Aksoy yazdı.

İftarda Beslenme
Bütün günün açlığından sonra ramazan nedeniyle özenle kurulmuş sofralara oturduğumuzda önceliğimiz su olmalı. On altı saat süren susuzluktan sonra vücudunuz suya ihtiyacının çok artmış olduğunu unutmayın ve öncelikle bir büyük bardak su için. Suyun ardından iftariyelikler veya çorbayla devam eder çoğu iftar sofrası. İftariyeliklerden veya çorbadan sonra gün boyunca durmuş olan sindirim sisteminizin çalışmaya başlaması için ona biraz zaman vermeniz lazım.10-15 dakikalık bir ara sindirim sisteminin devreye girmesini sağlayacaktır. Bu arayı vermenize rağmen iftariyelikleri abartmamanız önemlidir, 1-2 tane hurma, domates- salatalık, biraz zeytin ve peynir veya 1-2 hurma ve arkasından bir kase çorba iftariyelik için yeterli olacaktır. Tüm günün açlığından sonra iştahı kontrol edebilmek için iftar sofrasında et- tavuk gibi kaliteli protein kaynaklarının bulunması önemlidir. Az yağla pişirdiğiniz piliç eti içerdiği protein sayesinde iştahınızı kontrol etmenizi sağlayacaktır. Yemeğe koyduğunuz yağ miktarını abartmazsanız, piliç etinin hazmı kolaydır. Hazmı kolay olduğu için sindirim sisteminizin de işini kolaylaştıracaktır. Kaliteli protein kaynakları kan şekerinin düzenlenmesine da yardımcı olacakları için ramazan boyunca kilo kontrolünüz üzerinde de etkili olur. Kalsiyum ve protein ihtiyacımızı karşılamak için almamız gereken yoğurt ürünleri, soframızda cacık- haydari- yoğurtlu salatalar veya ayran olarak yerini alabilir. Posa içinse sofranızda sebze veya salataya mutlaka yer verin veya piliç etini sebzeyle karıştırarak pişirmeyi deneyebilirsiniz.

İftardan Sonra Tatlı mı Meyve mi?
Yemekler bitti sıra geldi tatlıya: hamurlu- şerbetli tatlılar yerine, sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmeye çalışın. Dondurma yazın rahat tükettiğimiz ve nispeten enerjisi düşük bir tatlıdır. Taze sütten yapılmış dondurmaları yemekten bir iki saat sonra 1-2 top olacak şekilde tüketebilirsiniz. Ramazan özel olan bir tat olan güllacı, az şekerli ve meyveli deneyin ve yerken küçük porsiyonlarda kalmasına özen gösterin. Hem ramazan otuz gün her gün tatlı yemek zorunda değiliz, yaz meyvelerinin de tadını çıkarın. Meyve salataları, iyi soğutulmuş bir dilim karpuz, buzların içinde servis edilen bir kâse kiraz pek çok tatlıdan daha lezzetli gelebilir yazın bu sıcak günlerinde.

İftarınızı veya yemekten sonraki ara öğününüzü yediniz, yemeklerden sonra mutlaka hareketli olmaya özen gösterin. Günün açlığı ve yorgunluğu çoğumuzu rehavete sürükleyecektir, ancak hareketsiz kalmak, hem kan şekerimizin yükselmesine, hem sindirim sisteminizin yavaşlamasına hem de yediklerimizin daha kolay yağa dönüşmesini sağlayacaktır. Yemekten sonra hafif yürüyüşler, sofranın toplanmasına yardım etmek, televizyonun karşısında uzanmaktan daha fazla fayda sağlayacaktır vücudunuza.

Sahurda Beslenme
Yatmadan bir bardak su içerim ya da belki bir bardak süt niyetlenir yatarım. Sakın bu kötülüğü kendinize yapmayın.16 saat sürecek açlığınız yatmadan önce bir şeyler yiyip yatarımla 20-22 saate çıkacaktır. Sahura mutlaka uyanıp öğünün yenilmesi gerekir. Sahur da kahvaltılık tercih edenler için, az yağlı peynirler protein ihtiyacınızı sağlayacağı gibi daha uzun süre tok kalmanıza da yardımcı olacaktır, domates-salatalık-biber, zeytin, yumurta, mutlaka tam tane ekmekleri, az yağlı süt –ayran-kefir, mevsim meyveleri tercih edilebilir. Yemek yiyecekler için ızgara, söğüş veya haşlama piliç eti tercih edilebilir, protein gün içinde daha uzun süre sizi tok tutacaktır. Yanına tam tane ekmekleri ve salata eşliğinde tüketilirse tokluk daha da uzun sürer. Sahur da mutlaka birkaç bardak sıvı tüketilmelidir. Açık çay, bitki çayları, su, az şekerli meyve kompostoları tercih edilebilir. Sahuru yediniz hemen uyumayın, sindirimin bitmesi için vücudunuza biraz zaman tanıyın, biraz hareket edin.

Paylaş

Cevap yaz