Ramazan’da tavuk yeyin!

0

Screen Shot 2016-06-10 at 11.00.51 AM

Milat Gazetesi’nden Ezgi Çelik’in Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Oğuz Sarımehmetoğlu ile yaptığı söyleşide tavukçuluk sektöründe en güvenilir üretimin Türkiye’de gerçekleştirildiğini ifade eden Sarımehmetoğlu, ramazanda da gönül rahatlığıyla tavuk yiyebileceğinizi söyledi.

Türkiye’nin Avrupa’nın tavukçuluk sektöründeki en gelişmiş herhangi bir ülkesiyle yarışacak durumda olduğunu kaydeden Sarımehmetoğlu, ‘Tavukta hormon var’ iddialarına karşı, “Şu ara gülen yüzümüz tavukçuluk ve kesinlikle hormon yok. Tavukculuk sektörü Türkiye’de oldukça gelişti ve denetimi en iyi yapılan hayvansal üretim ögesi haline geldi. Çok sıkı denetimi var. Veteriner hekimler kontrollerini günlük olarak sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımına ilişkin ise sadece hasta hayvanların tedavisi için kullanılıyor ve vücuttan atılmadığı sürece kesime gitmiyor. Vatandaşlar gönül rahatlığıyla tüketebilir” bilgisini verdi.

Bol protein gerekli
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Çelik ise, “Ramazan ayında gün boyu aç kalındığı için hayvansal protein tüketiminde dikkatli olmakta fayda var. Ağır beslenmeyerek küçük porsiyonlarda et tüketilmeside oldukça önemli. Vatandaşların dikkat etmesi gereken nokta Ramazan ayında yemeklerin ağır olmaması adına kırmızı et de sırt ve arka but tarafı daha az yağlı olması nedeniyle tercih edilmelidir. Tavuk etinide rahatlıkla tüketmemiz mümkündür” dedi.
Sektörde çok sıkı bir denetim var. Veteriner hekimler günlük kontrolleri sağlıyor. Sadece hasta hayvanların tedavisinde kullanılan antibiyotikler ise vücuttan atılmadığı sürece kesime gidilmiyor. Dolayısıyla gönül rahatlığıyla tavuk tüketebilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz