Rengi değişmiş etleri yemek güvenli mi?

0

ksçarşEt renk değiştirmiş ise bayatlamış mıdır

Buzdolabı ya da buzluktan çıkardığımız eterin biraz renk değiştirdiğini mutlaka fark etmişinizdir. Peki bu neden olur. Daha da önemlisi, bu eti yemek güvenli mi?  

İster kıyma olsun ister de herhangi bir şekilde kesilmiş parça halde olsun, aldığınız eti taze taze yemek güzel. Ama hepimiz etlerimizi buzdolabında ya da buzlukta saklarız. Bu da bir gerçek.
Peki, bu et birkaç gün buzdolabında oturmuş veya donmuş ve eskisi gibi canlı kırmızı rengine sahip olmadığını ya da belli yerlerinin hafice renk değiştirdiğini fark edersiniz. Peki bu eti yemek güvenli midir yoksa değil mi?

Et neden renk değiştirir?
İşte kırmızı ve beyaz etin neden renk değiştirdiği ve ne anlama geldiği…

Kırmızı Et
Etin görünüşü kesinlikle tazeliği hakkında olan düşüncelerimizi etkiler. Muhtemelen etin renginin canlılığı ile tazeliğini bağdaştırmayı düşünebilirsiniz. Ama kırmızı etin renk değiştirmesinin sebebi etin içindeki bir protein olan miyoglobinin havayla temas edince oksimiyoglobine dönmesidir.
Tabi bu renk değişimi bütün kırmızı etler için aynı şekilde geçerli. Etin rengine, hayvanın beslenmesi, cinsiyeti, türü ve en çok ise yaşı gibi bir sürü faktör etki eder..
Önceden parlak kırmızı olan etin uzun sure hava ve ışıkla temas etmesi rengini karartır. Önceden hazırlanmış hamburger köftelerinin dışının griye dönmesi ama içinin pembe kalmasının sebebi de budur. Et donunca da rengi solup kararabilir.

Beyaz Et
Beyaz etin mavimsi bir tonu veya parlak sarı derisi olabilir. Bu beyaz deriye alışık olan birine değişik gelebilir. Kırmızı ette oluğu gibi etin rengi hayvanın beslenmesi, hareket durumu ve yaşına göre farklılık gösterebilir. Beyaz et donunca da renk değiştirebilir.

Esas konu: Yemek güvenli mi?
İyi haber şu ki rengi değişik olsa da eti yemek tamamen güvenli. Tabi eğer buzdolabında iyi saklanmış ise…
Renginden çok dikkat edilmesi gereken unsur kötü kokması veya yapışkan hissetmesidir. Böyle durumlarda diğer duyularınızın size yönlendirmesine izin verin.

Paylaş

Cevap yaz