Sağlam ve hızlı bir metabolizma için…

0

 

 

 

 

 

 

 

 

Her şeyin başı sizsiniz. Kendinizi ne kadar iyi ve güçlü hissedersiniz öyle olursunuz. Tabi bunun için bedeninizi de sağlam tutmanız çok önemli. 

Erken uyanın

Güne erken başlamak, güneşin ışıklarından ve enerjisinden faydalanmak ilk adımınız olsun. Hele yazın günün sıcak saatleri yerine pet çok şeyi daha serin olan bu erken saatlerde yapabilirsiniz.

Aktif olun

Mümkünse düzenli spor yapın. İlla ki spor salonuna gitmek demek değil bu, hayatınızı daha faal yaşayın. Bazı yerlere yürüyün. Evde bazı işleri ayakta yapın. Yine de mümkünse haftada 3-4 gün düzenli spor yapsanız harika olur. Fiziksel değişiminizi de görmek ayrıca gaz verecektir.

Bol sıvı tüketin

Hepimiz artık bol su içmemiz gerektiğini biliyoruz. Ödemi bile suyla atabiliyoruz. Çantanızda, arabanızda mutlaka su bulundurun. Hatta arada suyunuza limon suyu eklemenizi de öneririz.

Beslenme saatlerinizi düzenleyin

Öğün sıklığı konusunda garklı görüşler var. Kimileri sık ama az kimileri ise az ama doyurucu öğün önerir. Siz kendinize hangisi uygunsa onu seçin ama o yolda planlı gidin.

Süt ve süt ürünlerini sevin

Bir kadın için kalsiyumun önemi tartışılmaz, malum ilerleyen yaşlarda kemiklerimiz güçlü tutmamız lazım. Süt ve süt ürünlerini ihmal etmeyin. Ergen kızlarınıza da bunu şimdiden alışkanlık haline getirmelerini hatırlatın.

Karbonhidratı değil ama mümkünse şekeri kesin

Herkes karbonhidrattan kaçar ama karbonhidrata ihtiyacımız vardır. Tabi kabuklu pirinç, kepekli buğday, bulgur ya da meyve ve sebzelerdekiler gibi iyi olanlarına ve belli ölçüde… Ama şekere ihtiyacımız yok. O yüzden şekeri mümkün olduğunca az ve seyrek tüketmeye çalışın.

Kendinize iyi gelecek bir şey bulun

Pek çok sorunun olduğu gibi düşük metabolizmanın da sebeplerinden biri stres ve sıkıntı. O yüzden günlük hayatınızda ne kısa bir süre için bile kendinize iyi gelen bir şeye zaman ayırın. Belki dizi seyretmek, belki bir hobi ya da yürüyüş. Belki tavana bakıp odaklanmak… Her ne ise, yeter ki size özel ve size iyi gelsin.

Mutfak dolaplarının içini değiştirin

Özellikle açken markete giderseniz bulunsun diye pek çok gereksiz ve zararlı sayılabilecek yiyeceklerde alırsınız. Bunu yapmayın. Tabii ki evde atıştırmalık şeyler olmalı ama bunları kısmen sağlıklı olanlarından seçin. Hatta sitemizde bu konuda önerilerin olduğu yazılarımız da var. Tuzlu fıstıklar yerine çiğ olanları, yağlı abur cuburlar yerine daha hafif olanlarını tercih ederek başlayabilirsiniz.

Düzenli uyuyun

Düzenli uyumak metabolizmanızı hızlandırmaya ve iştahınızı dengelemeye yardımcı olacaktır. Düzenli uyumak hormon salınımını kontrol eder ve düzenli hormon salınımı metabolizmanızın sağlıklı çalışmasını sağlayacaktır. İnsülin ve kortizol hormonu dengeli sağlanacağı için iştahınızı kontrol etmeniz de kolaylaşacaktır.

Paylaş

Cevap yaz