Sağlıklı bir kiloda olmak için 5 önemli neden

0

Kilo vermek ya da ideal kiloda kalmanız sağlığınız açısından çok önemli. Peki bu kadar zor mu bu iş? Aslına bakarsanız değil, Size vereceğimiz 5 önemli hususa dikkatli olmanız yeter…

“Her şeyi denedim ama kilo veremiyorum!”
“Daha az yiyorum ama bir kilo bile veremedim!”
“Kilo vermek çok zor!”
Bunlar kilo vermeye çalışıp başarısız olan insanlardan duyduğumuz bazı tipik cümleler… Zihinlerini ve vücutlarını zorlayıp bir sonuç alamayanlar veya kilo vermeyi başarmalarına rağmen istedikleri kiloya gelince programı takip etmeyi bırakıp, kilolarını geri alanlar!
Peki, kilo vermek bu kadar zor mu? Cevabı basit: Hayır!
Kilo verme hakkında sağlıksız bir saplantı oluşturduk. Üstelik olabildiğince çabuk kilo vermeye çalışıyoruz. Bu yanlış bir yaklaşımdır ve her zaman başarısızlık ile sonuçlanır. Aslında gerçek ve etkili kilo kaybı mümkün ve düşündüğünüzden daha kolay. İlk ve en önemli adım, sizi engelleyen ve zorlayan noktaları belirlemek. Değişiklik yapmadan önce ne ile karşı karşıya olduğunuzu bilmelisiniz.
Sağlıklı bir kiloya sahip olmanın 5 noktası:
1) Yemek Tercihleri
Tabii ki yediğimiz yemekler, hem sağlığımız hem de kilomuz açısından çok önemli. Herkesin vücudu farklı yemeklere farklı tepkiler verir. Bazı insanlar hiç kilo almadan istediğini yiyebilirken bazı insanlar bir dilim ekmekle bile kilo alabilir. İşin sırrı, sizin için doğru olan yemeği bulmak. Maalesef her okuyucu farklı olduğu için size kesin olarak ne yemeniz gerektiğini söyleyemeyiz. Ancak iki seçimin neredeyse herkes üzerine olumlu bir etkisi olduğunu söyleyebiliriz: Meyve, sebze tüketimi ve protein alımı.
Yapılan pek çok araştırma, yeterli meyve sebze tüketmediğimizi gösteriyor. Meyve ve sebzeler, sağlıklı olmamızı sağlayan pek çok vitamin ve antioksidan içerirler, düşük kalorilidirler ve iyi birer posa kaynağıdır. Eğer yeterince meyve-sebze yemiyorsanız, büyük ihtimalle daha çok kalorili ve daha az besleyici yemekler yiyor olabilirsiniz.
Protein tüketimi de kilo kaybı için çok önemli. Proteinler kaslarımızın güçlü olmasını sağlar ve uzun süre tok tutarak gereksiz kalori alımını engeller. Kasınız ne kadar fazlaysa, günlük yaktığınız kalori o kadar artar. Protein ihtiyacı kişiden kişiye değişir fakat günde iki öğünde proteine yer vermek en iyisidir.

2) Porsiyon Kontrolü
Bir oturuşta fazla yemek yiyoruz. Porsiyonlar büyümeye devam ediyor ve günlük kalori alımımız gittikçe artıyor. Yapmamız gereken şey porsiyonları küçültmek. Bu sağlıklı yemekler için de geçerli. Tam tahılı ürünler, süt ürünleri ve hatta et ürünleri… Her şeyin fazlası zararlıdır. Sebzeler hariç!
Bugün bir kontrol edin bakalım tabağınızda ne kadar sebze veya salata var? Yarısı? Çeyreği? Hiç? Tabaktaki sebze ve salata miktarı ne kadar kalori aldığınızı da belirler; ne kadar çok sebze varsa o kadar az kalori vardır. Porsiyonlarınızı en az yarım tabak sebze veya salata yiyerek kontrol edebiliriz.

3) Zamanlama
Yemek bizim enerji kaynağımızdır. Ama yemek yeme sıklığımız doğrudan metabolizmamızı etkiler, bu da kilomuzu… Zamanlamayı etkileyen iki önemli etken vardır: Kahvaltı etmek ve atıştırmak. Çoğu insan kahvaltı etmiyor ve bu büyük bir problem. Kahvaltıyı atlamak metabolizmamızı yavaşlatır ve kilo vermemizi zorlaştırır. Sabah uyandığınızda vücudunuzun yakıta ihtiyacı vardır. Siz vücudunuza yakıt vermezseniz, vücudunuz metabolizmanızı yavaşlatarak enerji tasarrufu yapar. Bunu uzun süre yemek yemeden durmak da devam ettirir. Yemek yemeden 3-4 saat beklemek de metabolizmayı yavaşlatır. Bu yüzden fazla abartmadan atıştırmak, kilo kaybına ve sağlığa faydalı olur. Kahvaltı etme alışkanlığını kazanmak ve gereken yerlerde atıştırmak, metabolizmanızı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olur.

4) Su
Su yaşam kaynağı olmakla beraber kilo vermeniz ve sağlıklı olmak için de gereklidir. Ancak çoğu insan yeterli miktarda su içmez ve meyve suyu, soda, enerji içeceği veya başka yüksek kalorili sıvılar tüketir. Tüketilmesi gereken su miktarı kişiye göre değişse de 1.5 litrenin altında su içiyorsanız, büyük olasılıkla kilo vermekte zorluk çekiyorsunuzdur. Su metabolizmamızı çalıştırır. Su olmadan vücudumuz yavaşlamaya başlar. Bu yüzden yeterince su içmek sağlıklı olmak için önemlidir.
5) Egzersiz
Diyetinizi kontrol altına almak zordur; bu yüzden birçok insan kilo vermenin ikinci en önemli parçasını unutur: Egzersiz! Sağlıklı yemeyi ve egzersiz yapmayı günlük rutininize eklemek başta zordur fakat alıştıktan sonra bunu korumak daha kolaydır. Egzersiz yapmak sağlıklı olmak için çok önemlidir. Her gün egzersiz yapmalıyız, fakat çoğunlukla insanlar bunun için zaman veya motivasyon bulmakta zorlanır. Egzersiz yapmadan sadece sağlıklı yemek size aradığınız sonucu vermeyecektir. İkisini de yapmalısınız!

Bu 5 engelin güzel yanı hepsinin birbiri ile bağlantılı olması. Birini yoluna koyduğunuzda diğer 4 alanı da etkilemiş olacaksınız. Örneğin, yeterli miktarda meyve ve sebze yemeye çalışmak, porsiyon kontrolünüze ve zamanlamanıza yardımcı olacaktır.

Paylaş

Cevap yaz