Sağlıklı cilt için 10 kural!

0

Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organ ve beden ağırlığımızın yaklaşık yüzde 16’sını kapsıyor. Cildimiz bağırsaklara, akciğer ve böbreklere, toksik atıkların atılmasına yardımcı olurken, özellikle de dış ortamdaki ısıya göre vücudumuzun ısı dengesini sağlıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Aylin Yılmaz, sağlıklı bir cilt için gereken 10 altın kuralı anlattı.

 

  1. Günde en az 8 bardak su için. Yeterli miktarda su içmek cildinizi nemli tutar ve toksinlerin, böbrekleriniz ve bağırsaklarınız aracılığıyla vücuttan atılmasını sağlar.
  2. Beslenmenizde özellikle posa-lif oranı yüksek olmalı. Bu bağırsak hareketlerinizi düzenler ve böylece bedeniniz atık maddelerden daha hızlı arınır.
  3. Her gün yeterli miktarda antioksidan almalısınız. Antioksidanlar hücre yaşlanmasını yavaşlatır ve hücreyi korur. Taze sebze ve meyvelerde antioksidanlar yoğundur ama özellikle mevsimine göre alınmalıdır.
  4. Doğru yiyecekleri birlikte tüketmeyi öğrenin. Öğünlerinizi yoğun porsiyonlarla doldurmayın. İki-üç çeşit besini küçük porsiyonlarda almaya çalışın.
  5. Esansiyel yağlar cilt için çok önemlidir. Bu yağları tam tahıllardan, tohum ve yemişlerden, soya fasulyesinden, koyu yeşil yapraklı sebzelerden, keten tohumu, kabak çekirdeği, susam gibi sızma yağlardan ve yağlı balıklardan karşılayabilirsiniz.
  6. Sabah uyandığınızda limonlu su veya ısırgan otu çayı içebilirsiniz.
  7. Su dengesini bozan aşırı kafein ve alkolden uzak durun.
  8. Tuzu azaltın. Aşırı sodyum alımı ciltte kabarıklık ve şişliklere sebep olur. Fazla baharatlı ve hazır yiyeceklerden uzaklaşın.
  9. Rafine gıdalardan, işlenmiş etlerden uzak durun. Kızarmış yiyeceklerden, hidrojene yağlardan ve hazır paket yağlardan uzak durun.
  10. Cildinize bal maskesi uygulayabilirsiniz. Balı cildinizde 30 dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Sivilcesiz bir cilt için

Sivilceler sadece hormonal düzenden etkilenmez, beslenme de cildin sivilcelenmesinde büyük rol oynar. Ciltteki gözenekler tıkalı olduğunda, dokular bakteri çeker, iltihap oluşur ve lekeler meydana gelir. Kabızlık sorunu varsa ve yüksek yağlı yiyeceklerin, rafine basit şekerli besinlerin tüketimi arttığında sivilceler oluşmaya başlar. Havuç, marul, ısırgan otu, su teresi, kereviz ve karahindiba gibi sebzelerden sebze suları hazırlayıp, içebilirsiniz. Ayrıca öğle ve akşam yemeklerinize sebze ve tam tahıllar ekleyebilirsiniz (yeşil yapraklı sebzeler, havuç, sarımsak, tam pirinç, bulgur, soğan).

Paylaş

Cevap yaz