Şimdi hareket zamanı!

0

Screen Shot 2015-10-20 at 3.35.17 PM

NBA ile sürdürdüğümüz Banvit Yıldızlar Akademisi projemizle ilgili olarak Milliyet Gazetesi editörlerinden Tülin Açıkbaş’ın Banvit Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü Sayın İlgi Görener ile yaptığı röportaj, Tülin Açıkbaş’ın bloğu iyininpesinde.com’da da yayınlandı.

Banvit, sosyal sorumluluk anlamında Türkiye’de sağlıklı nesiller yetiştirebilmek için NBA ile gerçekleştirdiği Banvit Jr. NBA Yıldızlar Akademi projesinin bu sene ikincisini düzenliyor. Çocukların sağlıklı beslenmesi ve sporun önemine vurgu yapan proje, binlerce çocuğa ulaşmaya devam ediyor. Projenin detaylarını Banvit Kurumsal Gelişim ve İletişim Direktörü Sayın İlgi Görener’le konuştuk.

Banvit JR. NBA Yıldızlar Akademi projesi hakkında bilgi verebilir misiniz?
Spor ve sağlıklı yaşama verdiğimiz destekleri, 2013 yılında Amerikan Ulusal Basketbol Ligi’nin (NBA) Türkiye resmi ortakları arasında yer almamızla birlikte, uluslararası bir platforma taşıdık.

Önceleri bir spor aktivitesi olan Banvit Jr. NBA Cup organizasyonla ilk kez beş ili kapsayan projeyi zenginleştirdik; basketbol, yeterli ve dengeli beslenme eğitimiyle çocuk tiyatrosu ekledik. Bu içerik, diğer projemiz Akıllı Çocuk Sofrası ve Banvit Jr. NBA Cup projelerimizin başarılı bir karması oldu. Akıllı Çocuk Sofrası isimli uzun soluklu projemizle sekiz şehrimizde bir milyonun üzerindeki çocuğa yeterli ve dengeli beslenmeyle fiziksel hareketin önemine ilişkin eğitim verdik. Yıldızlar Akademisi’nde fiziksel aktivite kısmını basketbolla tamamladık. Banvit Jr. NBA Yıldızlar Akademisi’ni 2015’te hayata geçirerek İstanbul, İzmir ve Ankara’daki ilköğretim öğrencileriyle buluştuk. Yaz tatilinin ardından ünlü NBA Koçu Brian Shaw’un katılımıyla startını verdiğimiz Banvit Jr. NBA Yıldızlar Akademisi projemizin, 2015 – 2016 eğitim yılındaki çalışmalarına bu ay yeniden başlıyoruz. Projemizin amacı, çocuklar arasında basketbola olan ilgiyi artırabilmek, yeterli ve dengeli beslenip, spor yaparak büyüyen bir neslin gelişimine katkıda bulunabilmek

 ilgi-görener

Bu yıl ikincisi düzenlendiği için geçen yılın bir özetini rica edebilir miyiz?
Geçen yıl projemiz dört ayaklı yürütüldü. İlki 11-12 yaşlarındaki erkek ve kız çocukları için ortaokul seviyesinde düzenlenen basketbol programı Banvit Jr. NBA Ligi oldu. İzmir, Ankara ve İstanbul’daki 90 okulda basketbol turnuvaları düzenledik ve çocuklara basketbol eğitimi verdik. Turnuvalar sonunda bölge finalleriyle de Banvit Jr. NBA Ligi şampiyonlarını belirledik. Turnuva ve eğitimlerle bin 350 genç basketbolcuya ulaştık. Aynı okullarda basketbol eğitimi ve turnuvalara paralel olarak uzman diyetisyenler tarafından çocuklara yeterli ve dengeli beslenme eğitimleri verildi. 5-11 yaş arasındaki 15 binden fazla öğrenciye yeterli ve dengeli beslenmenin önemini anlattık. Bu çalışmalara ilave olarak Ekol Drama Sanat Evi tarafından, tiyatro salonları olan okullarda ‘Küçük Denge Dünyası’ isimli çocuk tiyatromuz sahne aldı. Bu tiyatro oyunumuzla proje içeriğinde yer alan yeterli ve dengeli beslenmeyle fiziksel hareketin önemini oyunun karakterleri aracılığıyla ilettik. Böylece çocukların hem eğlenmelerine hem de eğitimlerde verilen bilgileri daha da özümsedi.

Son olarak ana okullarında beş yaş grubundaki çocuklara, yine yeterli ve dengeli beslenme bilgilerini anlayabilecekleri bir formatta, oyun yöntemiyle anlatmaya çalıştık. Ankara ve İzmir’deki Ana okullarında beşer bin çocuğa ulaştık. Bu rakam İstanbul’da iki bin 500 oldu.

Projeyle çocukların sağlıklı beslenmesine nasıl katkıda bulunuyorsunuz?
Her şeyin başı eğitim. Burada en önemli konu, çocuklarda farkındalık oluşturabilmek ve bu farkındalığı ebeveynlerine de aktarabilmek. Ziyaretlerimizde çocuklarımıza uzman eğitmenlerimiz tarafından interaktif bir sunumla yeterli ve dengeli beslenmeyle sporun önemini anlatıyoruz. Bu eğitimler monolog şeklinde geçmiyor. Çocuklara sıkça sorular soruyor, bilgilerini ölçüyor ve katılımlarını sağlıyoruz.
Eğitim sonunda onlara birer çanta veriyoruz. Bu çantada eğitimin özeti olan bir kitapçık ve veli bilgilendirme mektubu yer alıyor. Ayrıca bu yıl oluşturulan internet sitesiyle okul sonrasında iletişimde kalmayı hedefliyoruz. Bu site içerisinde çeşitli oyunlar, sürpriz hediyeler ve tabii yine eğitim içeriğine uygun bilgiler yer alacak.

Bu yılki proje için neler yaptınız? Çocukları bu yıl neler bekliyor?
Projemizin eğitim içeriğini yine aynı şekilde devam edecek. Ancak bu sene basketbol tarafıyla ilgi
li olarak yenilik yaptık. Banvit Yıldızlar Akademisi projemizin altında bir Jr. NBA Banvit ligi yer alıyor. NBA ligi gibi 30 takımın katılımıyla gerçekleştirilecek.
Turnuvanın sonunda ilk üçe giren takım oyuncularını Bandırma’daki tesislerimizde iki günlük bir kampta ağırlayacağız. Basketbol kulübümüzün ev sahipliğinde gerçekleştireceğimiz bu kampın sonunda çocuklar arasından en iyi beş oyuncuyu seçerek, Londra’da Orlando Magic ve Toronto Raptors karşılaşmasını izlemeye götüreceğiz. Tabii sadece maçı değil, takımların antrenmanlarını da izleyecek, oyuncularla tanışma şansı elde edecekler.

Proje şu anda beş ili kapsıyor, daha da büyüyecek mi?
NBA ile ilk ortaklık yılımızda 3X turnuvalarıyla beş ilde sadece bir basketbol aktivitesi gerçekleştirdik. 2’nci yıl Banvit Yıldızlar Akademisi çatısı altında basketbol ve eğitim çalışmalarımızı birleştirerek, İstanbul, İzmir ve Ankara illerimizde projemizi hayata geçirdik.
Üçüncü yılımızda, sadece İstanbul’a odaklanıyoruz. Geçen yılki 90 okul, 15 bin öğrenci rakamını, bu yıl 600 okul ve 150 bine  ulaştıracağız.

Spor faaliyetlerinin dışında neler yapılıyor?
Sosyal sorumluluk alanında eğtime de destek vermeyi sürdürüyoruz. Uzun yıllardır sürdürdüğümüz iki projemiz var:

Kızlar Banvit’le Okula
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) Bandırma Şubesi ile 2007 yılında başlattığımız; kız öğrencileri ilköğretim eğitimine kazandırmayı amaçlayan ‘Kızlar Banvit’le Okula’ isimli sosyal sorumluluk projemizi sekiz yıldır sürdürüyoruz. Bir burs programı olan ‘Kızlar Banvit’le Okula’ Bandırma ve çevresinde eğitim olanaklarına ulaşmakta güçlük çeken 100 kız çocuğunu kapsıyor.

Burs verilerek destek olunuyor
Eğitim sürecinde, ailelerin çocuklarına olan ilgi ve alakalarının büyük etkisi olduğundan sadece kız öğrencilere değil, onların ailelerine de ulaşıyor, eğitim toplantılarıyla bilinç düzeyleri ve farkındalıklarının artırılmasına çalışıyoruz. Burs verilen kız öğrencilerin sadece eğitimleriyle değil, hayata katılımlarıyla da yakından ilgileniyoruz. Ayrıca projemiz kapsamında Banvit Basketbol Kulübü A Takımı oyuncularıyla kız öğrencilerimizi bir takvim çalışmasında buluşturuyoruz. Bu takvimin satışlarından elde edilen gelir, ÇYDD Bandırma Şubesi’ne yine eğitime katkı sağlamak ve üniversite öğrencilerine burs vermek için bağışlanıyor. Projemiz, 2013’te  Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği ve Avrupa Komisyonu desteği, CSR Europe ve Business in the Community liderliğinde yürütülen Avrupa Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programı kapsamında, ilköğretim alanında eğitime sağladığı katkılarla ‘Kaynak Kullanımı Kategorisi’ dalında ikincilik ödülü aldı. Ayrıca Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pazaryeri etkinlikleri kapsamında ‘Stratejik Hayırseverlik’ ve ‘Jüri 3’üncülük’ ödüllerine de layık görüldü.

Banvit Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi
Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) işbirliğiyle 2001’den bu yana hizmet veren Banvit Ateş Böceği Gezici Eğitim Birimi, ilköğretim ilk kademe öğrencilerine okul dışında farklı bir ortamda, yeni eğitim teknolojileriyle çağın gereklerine uygun eğitim – öğretim olanakları sunmayı amaçlıyor. Gezici eğitim biriminde TEGV’e bağlı uzman bir eğitmen tarafından öğrencilere ‘Bilgisayar Kullanıyorum’, ‘Vücudumuz ve Sağlık’, ‘Masal Saati’, ‘Edebiyat Atölyesi’ gibi farklı programlar uygulanıyor. Birim bugüne kadar İstanbul, Eskişehir, Muğla, Kayseri, Isparta, Burdur, Van, Kahramanmaraş ve Malatya illerindeki bazı ilköğretim okullarında hizmet verdi. Ve 45 bin ilköğretim öğrencisine ulaştı.

Paylaş

Cevap yaz