Spor yapın, iyi beslenin, iyi hissedin ve iyi yaşayın!

0

Screen Shot 2016-04-28 at 12.28.51 PM

 

Türkiye Atletik Fizik şampiyonu olan İsacan Akhan, aynı zamanda 3. kademe akademik vücut geliştirme ve fitness antrenörü, profesyonel fitness modeli. İşte onun sizler için sağlık önerileri…

Sizi tanıyabilir miyiz?
1993 yılında Uşak’ta doğdum. İstanbul’a 16 yaşımda Galatasaray basketbol alt yapı seçmeleri için geldim. Kısa sürede gelişim göstererek Yeşilyurt Spor Kulübü A Takımında oynamaya başladım. Bu arada bireysel olarak fitness salonunda ağırlık çalışmaları yapıyordum. 198cm boyunda olduğumdan rakiplerimle dişe diş maç yapabilmem için kas oranımı arttırmam gerekiyordu. Ne var ki dizimden dizimden sakatlandım ve basketbola ara verdim. Basketbol antrenörü olmayı düşünerek girdiğim bu okulda 3. sınıfta branş derslerinin arasında ‘’vücut geliştirme ve fitness antrenörlüğünü’’ görmemle birlikte beynimde şimşekler çaktı ve o an bu bölümü okumaya karar verdim. 4 yılın sonunda yüksek ortalama ile bölümden mezun oldum. Akademi eğitimimin yanı sıra birçok eğitim ve araştırmalarla kendimi daha da geliştirdim, geliştirmeye de devam ediyorum.

Bu işin, iyi ve sağlıklı vücuda sahip olmanın şartları var mı?
Bilimde ‘’kesin bilgi’’ yoktur. Her geçen gün teknolojinin gelişmesiyle ve aynı doğrultuda bu teknoloji sayesinde bilimsel keşiflere şahit oluyoruz. Konu vücut geliştirme ve fitness olunca iş daha da karmaşık bir hâl alıyor. Her sporcu, her antrenör kendi deneyimlediği, kendince doğru bilgiyi anlatmaya çalışıyor. Herkesin kan grubu, anatomisi, fizyolojik yapısı, sosyal hayatı, genetiği, spor geçmişi vs… farklılık gösterdiği için beslenme ve egzersiz planları da kişiye göre değişiklik gösterir. Örneğin benim beslenme ve egzersiz programım beni şampiyon yaparken, bir başkasında gelişim sağlamayabilir.

İyi görünmenin ve sağlıklı olmanın şartı spor kadar beslenmeye de dikkat etmek derler. Hatta yüzde 20 spor yüzde 80 beslenme derler?
Vücut geliştirme ve fitness ile ilgilenenler için doğru beslenme olmazsa olmaz bir gerçek. Lüks bir salona gittiğinizi, işinde uzman olduğunu düşündüğünüz antrenör eşliğinde çalıştığınızı düşünelim. Fitness salonundan çıkıp kebap salonuna giderseniz işte tüm emeğinizi heba etmiş olursunuz. Aslında yüzde oranı vermeyi doğru bulmuyorum. Bütün parametreler kendi içinde çok önemlidir. Herhangi biri eksik olursa bir diğerini etkiler ve gelişim sağlayamazsınız. Doğru beslenme, doğru egzersiz programıyla çalışma, yeterli uyku, sosyal hayatınızda dikkat etmeniz gerekenler gibi birçok parametre mevcut.

Doğru beslenme nasıl olmalı?
Kesinlikle tek tip beslenmekten kaçınılması gerekiyor. Yani sadece protein ağırlıklı, sadece karbonhidrat ağırlıklı beslenme şekilleri birçok sağlık sorununu beraberinde getirecektir. Gün içerisinde küçük porsiyonlarla sık yemek yenmesini öneriyorum. 4-5 öğün, her öğün arasında 2-2.5 saat geçmeli. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarını dengeli olarak ihtiyaca göre tüketmelisiniz. Kesinlikle tüketilmemesi gerekenlerden bahsedecek olursam; koruyucu maddelerle paketlenen gıdaları, şeker içerikli gıdaları, fastfood ürünlerini tüketmeyin. Son tüketim tarihi en fazla 10 gün olan, hızlı bozulan, doğal gıdaları tüketmeye çalışın.

Temel protein kaynaklarımız neler olmalı ve onları ne sıklıkta yemeliyiz?
Proteinler hayvansal ve bitkisel olarak ikiye ayrılır. Bir önceki maddede gün içinde 4-5 öğün tüketilmeli demiştim. Bunun 2 öğünü hayvansal protein, 2 öğünü bitkisel protein içerikli olması tercih edilebilir. Hayvansal proteinlerde hayvanın az yağlı, saf et olan bölgeleri tercih edilmeli. Bitkisel proteinlerde ise bakliyatlar tercih edilmeli.

Banvite Sor

Siz kendinize uyguladığınız beslenme programınızda kendinizde ne gibi farklar gördünüz?
Basketbol oynadığım dönemde bilinçsizce beslenip, ağırlık çalışmaları yaptığım için çok fazla gelişim elde edemiyordum. Her sene edindiğim bilgi ve deneyimle deneme yanılma sonucu beslenmenin önemini çok daha iyi anladım. Konu vücut geliştirme ve fitness olunca beslenmede makro hesaplama çok önemlidir. Günlük kas kilogram başına alınması gereken karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral miktarını gramaj hesabına göre planlayıp tüketmeye başladıktan sonra vücudumun her ay değiştiğine şahit oldum. Geceden tüm yemeklerimi hazırlayıp, gündüz taşıma kaplarına yerleştiriyorum. Dışarı çıktığım zaman beslenme çantamda taşıyorum ve böylece yoğun tempoda dışarıdan sipariş verme ihtiyacı hissetmiyorum. Hem bütçe olarak rahatlatıcı oluyor, hem de kendi makro hesaplamamla yaptığım besinlerimi tüketiyorum. Böylece gelişim hiç durmadan devam ediyor.

Spora ve dikkatli beslenmeyle birlikte sağlıklı hayata yeni başlayan gençlere ne öneriniz?
Gençlere bilgisayar, tablet, akıllı telefon başında vakit öldürmemelerini herhangi bir spor branşıyla ilgilenmelerini öneriyorum. Profesyonel olarak yapmasanız bile haftanın en az 3 günü bir branşla ilgilenmeniz hem sizi mental olarak rahatlatacak, hem de beden gelişiminizi sağlayacaktır. Bedeniniz geliştikçe kendinize olan öz güveniniz de aynı oranda artacaktır. Bununla beraber sağlıklı beslenmeye çok özen gösterin. Günümüzde neredeyse tüm sağlık sorunları yanlış beslenme alışkanlığından kaynaklanıyor. Doğal gıdalar tüketerek, dengeli beslenmeyi ihmal etmeyin.

Ya kadınlara ?
Kadınlara öncelikle şunu söylemeliyim ki; ağırlık çalışmaktan korkmayın. Ağırlık çalışınca erkeksi görüneceğinizi sanıyorsunuz biliyorum ama işin aslı öyle değil. Doğal beslenerek, herhangi bir ilaç kullanmadan yapacağınız ağırlık çalışmaları sizi sıkılaştıracak, yağlanmanızı giderecek ve daha kadınsı görünmenizi sağlayacaktır. Vücudunuz şekil aldıkça öz güveniniz yerine gelecek, kendinizi daha özgür ve güçlü hissedeceksiniz.

Beyaz et konusundaki bu spekülasyonlar karşısında sizin tutumunuz ne?
Yalnızca beyaz et değil, tüm hayvansal gıdalar spekülasyonla karşı karşıya. Özellikle yurtdışından ithal edilen ürünler ve illegal kurumlardan alışveriş yapmıyorum. Banvit gibi bilinen ve uzun yıllar hizmet veren bir markadan rahatlıkla alışveriş yapmak beni rahatlatıyor.

Banvitburada.com’dan alıveriş etmekten memnun musunuz? Ne gibi kolaylıklar sağladı size? Neden orayı tercih ediyorsunuz?
Banvitburada’dan alışveriş yapmaktan çok memnunum. Her öğünde muhakkak et ürünü tükettiğimi düşünürsek ne sıklıkla dışarı çıkıp alışveriş yaptığımı tahmin edebilirsiniz. Ama banvitburada.com adresini keşfettiğimden beri alışveriş çilesi sona erdi. Sisteme girip siparişimi veriyorum, belirlediğim saatte kapıma kadar geliyor. Üstelik alışveriş yaptıkça bonus para ve hediye kazanıyorum.

Paylaş

Cevap yaz