Elmalı Kurabiye

0

Kışın en güzel meyvelerinden biri olan elmalı ile yapılan bu kurabiyeler çayın yanında harika olacak. Besin Değerleri Enerji: 243.2 Kcal, protein: 3.2 g., yağ: 10.5  g., Karbonhidratlar: 33.5 g.

Elmalı Kurabiye
Print Recipe
Kişi sayısı
12 Adet
Kişi sayısı
12 Adet
Elmalı Kurabiye
Print Recipe
Kişi sayısı
12 Adet
Kişi sayısı
12 Adet
Malzemeler
Kişi sayısı: Adet
Yapılışı
  1. Un, tereyağı ve pudra şekerini, küçük ekmek kırıntısı görünüm alıncaya kadar robottan geçirin.
  2. Yumurta sarısı ve suyu çırpın. Tereyağlı una ekleyin ve hamur hafif toplanıncaya kadar robotu çalıştırın. Hamuru streç üzerine alıp, hafifçe bastırarak top haline getirin. Streçle sarıp, buzdolabında en az 30 dakika dinlendirin.
  3. Elmaları yağsız bir tavaya alın. Tereyağı, 2,5 çorba kaşığı tozşeker ve limon suyunu ekleyip, hafifçe karıştırın. Kısık ateşte ve üzerine kapak kapatıp, hafif yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 10-15 dakika pişirin.
  4. Böğürtlenleri ekleyip, 5 dakika daha pişirin. Ateşten alın ve soğuyuncaya kadar dinlendirin.
  5. Hamuru hafif unlu düz bir zeminde, 1-2 mm kalınlığında oluncaya kadar inceltin. 6-7 cm çapında 24 adet yuvarlak kesin. 12 adet yuvarlak hamurun ortasını keskin bir bıçakla küçük artı şeklinde kesin.
  6. Elmalı harcı kalan 12 adet hamurun ortasına kenarlarında boşluk kalacak şekilde paylaştırıp, kenarlarına fırça ile süt sürün. Harcın üzerine ortası kesik hamuru yerleştirin. Kenarlarına çatalın ucunu bastırarak yapıştırıp, yağlı kağıt yayılmış fırın tepsisine yerleştirin.
  7. Üzerlerine fırça ile süt sürüp, kalan tozşekerden serpin. Önceden ısıtılmış 1900C fırında, üzerleri altın sarısı renk alıncaya kadar, yaklaşık 10-15 dakika pişirin. Ilık veya soğuk olarak servis yapın.

Paylaş

Cevap yaz