İç Pilavlı Hindi

0

İç pilavlı bütün hindi pişirmek size her zaman zor gibi görünmüş ve “asla yapamam” gibi cümleler kurmuş olabilirsiniz. İşte bu tarifle bütün düşünceniz tamamen değiştirecek.

İç Pilavlı Hindi
Print Recipe
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10 kişilik 180 dk
Pişirme süresi
180 dk
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10 kişilik 180 dk
Pişirme süresi
180 dk
İç Pilavlı Hindi
Print Recipe
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10 kişilik 180 dk
Pişirme süresi
180 dk
Kişi sayısı Hazırlık süresi
8-10 kişilik 180 dk
Pişirme süresi
180 dk
Malzemeler
Kişi sayısı: kişilik
Yapılışı
 1. Yoğurt, ketçap ve sarımsağı iyice çırpın. Çırpmaya devam ederek limon suyu, bal, tereyağı ve 150 ml piliç suyunu akıtıp, yedirin. Kalan piliç suyunu kaynama noktasına kadar ısıtın.
 2. Hindiyi göğüs kısmı yukarıya gelecek şekilde bir fırın tepsisine yerleştirin. Her tarafına, özellikle göğüs, but ve göğüs boşluğuna, hazırladığınız marinatı ovarak sürün. Hindiyi streçle sarıp, en az 30 dakika veya bir gece dinlendirin.
 3. Pirince 1 çorba kaşığı tuz serpip, üzerine çıkıncaya kadar kaynar su koyun ve en az 30 dakika dinlendirin. Pirinci unlu suyu gidinceye kadar akan bol suyla yıkayıp, süzün.
 4. Zeytinyağını ısıtıp, çam fıstıklarını katın. Orta ateşte ve karıştırarak, fıstıklar hafif sararıncaya kadar, yaklaşık 2-3 dakika kavurun.
 5. Karıştırmaya devam ederek soğanları ekleyin ve soğanlar yumuşayıncaya kadar, yaklaşık 5-6 dakika soteleyin.
 6. Karıştırmaya ara vermeden pirinci ekleyin ve 4-5 dakika daha soteleyin.
 7. Üzerine 450 ml piliç suyunu gezdirip, tuz serpin. Hızlı ateşte kaynama noktasına kadar ısıtın. Ateşi kısın ve pirinç suyunu çekinceye kadar, yaklaşık 10-15 dakika pişirin.
 8. Kuşüzümü, karabiber, tarçın, yenibahar, nane ve maydanozu serpip, hafifçe karıştırın. Tencerenin kapağını kapatıp, 5-10 dakika dinlendirin.
 9. Hindinin bacaklarını yukarıda çarpraz olacak şekilde sıkıca bağlayın. Hindi ile beraber verilen pişirme termometresini, kullanma talimatında olduğu gibi hindinin göğüs etine yerleştirin.
 10. Pişirme torbasına 1 çorba kaşığı un koyup, torbanın her tarafını unlayın ve fazla unları silkeleyin. Hindiyi pişirme torbasına yerleştirin. Torbanın ağzını yanmaz tel ile sıkıca bağlayın. Üzerinde toplu iğne ile birkaç delik açın. Önceden ısıtılmış 190 °C fırında 100 dakika pişirdikten sonra pişirme termometresinin hareketini takip edin.
 11. Hindiyi fırından çıkardıktan sonra yaklaşık 10-15 dakika dinlendirin.
 12. Hindiyi pişirme torbasından çıkarıp, torbada biriken suyu süzerek küçük bir kaba alın.
 13. Hindiyi dilimleyerek, iç pilav ile birlikte, arzu ederseniz üzerlerine sos gezdirerek servis yapın.
 14. SOS: Ayırdığınız suyu kısık ateşte 8-10 dakika ısıtın. Karıştırarak un ve sırasıyla kalan piliç suyunu yavaş yavaş akıtıp, yedirin. Orta ateşte ve karıştırarak, kaynama noktasına kadar ısıtıp, ateşi kısın ve sos 2/3 oranında kalıncaya kadar, yaklaşık 6-8 dakika daha pişirin.

Paylaş

Cevap yaz