Zeytinyağlı Akdeniz Köftesi

0

Bulgurla yapabileceğiniz bu harika köfteler başta çocuklarınız olmak üzere bütün sevdiklerinizi memnun edecektır. Besin Değerleri Enerji: 281 Kcal, protein: 7.8 g., yağ: 12 g.,Karbonhidratlar: 37.6

Zeytinyağlı Akdeniz Köftesi
Print Recipe
Kişi sayısı
4 kişilik
Kişi sayısı
4 kişilik
Zeytinyağlı Akdeniz Köftesi
Print Recipe
Kişi sayısı
4 kişilik
Kişi sayısı
4 kişilik
Malzemeler
Kişi sayısı: kişilik
Yapılışı
  1. Bulguru ince delikli tel süzgece koyup, derince bir tencerenin kenarına oturtun. Üzerinden kaynar suyu geçirerek yıkayın. Süzgeci tencerenin üzerinden kaldırmadan üzerine kapak kapatın. Ara ara karıştırarak, bulgur kabarıncaya kadar, yaklaşık 15-20 dakika dinlendirin.
  2. Bulgura un ve yumurtayı ekleyin. Tuz, karabiber ve kimyon serpip, iyice yoğurun. İri fındık büyüklüğünde parçalar koparın. Avucunuzda yuvarlayıp, ortasına hafifçe bastırarak çukurlaştırın.
  3. Köfteleri tuzlu, bol kaynar suda, suyun üzerine çıkıncaya kadar, yaklaşık 10 dakika haşlayın. Delikli kepçe ile süzerek çıkarın.
  4. Zeytinyağını ısıtıp, soğan ve sarmısakları katın. Orta ateşte ve karıştırarak, soğanlar hafif sararıncaya kadar, yaklaşık 2-3 dakika soteleyin.
  5. Karıştırmaya devam ederek domatesi ilave edin. Tozşeker ve tuz serpip, hafif koyulaşıncaya kadar, yaklaşık 6-7 dakika pişirin.
  6. Köftelerin üzerine domates sosunu gezdirip, maydanoz serperek servis yapın.

Paylaş

Cevap yaz