Tatil mi!!!

0

Sevgili anne ve babalar… Sonbahar geldiği zaman tekrar bugünlerin geleceği ne kadar uzak görünüyordu değil  mi? Oysa geldi de geçiyor. Önce baharlar açtı ve ortalık yeşillendi. Şimdi de güneş var. Sıcak. Tatil planlarınızı hatta bayram tatilinizi yaptınız. Zaten geçen ay karneler alınmıştı, bu nedenle eve bilgisayarlar ve bisikletler gelmişti değil mi?

Sizler  çocuklarınızı seven anne ve babalar olarak, başarısı sizin istediğiniz noktada olamayan çocuklarınıza kızmamış ve başarısızlığın nedenlerini birlikte sorgulamışsınızdır. Çocuklarınız  suçluluk duygusuna kapılmadan ve de kimseyi suçlamadan gelecek yıl daha çok çalışmaya hazırlar. Bunun böyle olduğundan eminim. Çocuklarınıza diğer çocukları da örnek göstermemişsinizdir “bak Ali nasıl da  teşekkür getirdi” diye. Çünkü diğer çocuklar diğer çocuklardır. Onlar diğer anne ve babaların çocuklarıdır. Her çocuğun modeli farklıdır.

Tatil geldi iyi şeylerden söz edelim: Siz tatile gidin. Evet… Evet  anne ve babalar, sizler tatile  gidin. Yalnız gidin. Çocuklarınızı evde bırakın. O’na kışlık evde günlerini zehir etmeniz yetmiyormuş gibi bir de yazlıkta ve planlanan tatil yerinde bunu sürdürmeyin.

Bisiklet alınır çocuklara karne armağanı olarak ama binmelerine izin verilmez. Neden, haklı olarak, kontrol edilemeyen trafiktir. Madem trafiksiz bir yer yok o zaman ne için alındı o bisiklet? Çok istenen bir arabayı alıp da garaja çekmek ve hiç binmemek gibi… Oysa bisikletin sahibi ne kadar da heyecanla beklemiştir bu zamanı. Yatağına da alamayacağı için bisikleti dert olur. Geceleri kalkıp kalkıp sever, gündüzleri ise zamanı dışarı çıkıp, bir tur atmak için yalvarmakla geçer. Anneannesinde kalsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Bilgisayar oyunlarına iyi bir anne ve baba olarak izin vermediğinizi biliyorum. Öyleyse bilgisayarı nasıl kullanacak şimdi iyi karnesi olan öğrenci? “Dersleri iyi olduğu için okul zamanı ödevlerini yapsın diye aldık” Hiç olur mu? Almadan önce kuralları birlikte saptamadınızsa sorun var demektir. Herhalde günde en az bir saat sizin de bildiğiniz  oyunları oynamasında bir sakınca yoktur. Babaannesinde kalsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Bizim çocuklar yazlık evlerde, deniz  kenarına yalnız başlarına  gidemezler. Yani onlar gider gitmesine de, gitmelerine izin verilmez. “Ya başına bi şey gelirse?” Başına bir şey gelecek kuşkusu içindeyseniz, niye taa oralara sürüklediniz onu? Eğer arkadaşları ile birlikte olmalarına izin verdinizse de sık sık arayarak veya “Hasannnnn”, ”Ayşeeeee” diye avaz avaz bağırarak ne kendinizi ne de çocuğunuzu utandırmayın. Hele hele 13 yaşın üstündelerse bunu yapmanızı hiç ama hiç önermem. Kapılar hızla kapanabilir (Hızlı kapanan kapılar çelişkilerdir. İletişimin kısa devre yapmasıdır.) İletişim kısa devre yapacaksa  halasında kalsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Koşacaklar… Oynayacaklar… “Terli terli su içme” diye peşinde koşacaksanız çocuğunuzun, O’nu evde bırakın. Tatil köyüne giderseniz eğer sahile havlunuzu yayın ve de oturun. Etrafı izleyin. Türk çocuklarla Türk olmayan çocukları hemen ayırt edebilirsiniz. Türk  annelerle Türk olmayan anneleri de hemen ayırt edebilirsiniz. Türk çocuklar ayak parmaklarını suya değdirir ve “anneeeeee” diye feryat ederler. Suya girerler, yine bağırırlar. Oyun oynamazlar. Kendilerini eğlendirecek hiçbir şey bulamazlar. Mutlaka birisi onlara baksın veya birisi onlarla ilgilensin isterler. Peki ya anne ve baba ne yapar? Onlar da her fırsatta “Çık artık çok üşüdün!” derler ve ellerinde bir havlu ile çocuğun peşinde dolaşırlar. Türk olmayan anne veya babaların ellerinde ise mutlaka bir kitap vardır. Onlar mutlu mutlu kitaplarını okurlar ve göz ucu ile de kumda kendi başına oynayan çocuklarına bakarlar. Ses  yoktur. Bu sessizlik kendine ve çocuğuna olan güvenin sessizliğidir. Daha çok karışınca, daha çok sevgi dolu olmuyoruz. Sadece daha katlanılmaz oluyoruz.

Eğer  tüm gün çocuklarınızın saçma şeyler yemesine izin verdikten sonra akşam yemeğini  yemiyor diye tatilde peşinde tabakla dolaşacaksanız, ne siz ne de eşiniz bu tatilden zevk alacak. O zaman teyzesinde kalsaydı daha iyi olmaz mıydı?

Şimdiiiiii… Sakince  tatile gidin. Tatil dinginliktir. Tatil hiçbir şey yapmamak değil ama ne istiyorsak onu gönlümüzce yapmaktır. Bu nedenle  çocuklarınızı da alarak tatile  gidin. Emir cümlelerinizi az kullanmaya dikkat edin lütfen. Bunun sizin olduğu kadar onun da tatili olduğunu sakın unutmayın. Gün içinde birlikte sessiz oturma saatleri yapın. Hiçbir şey yapmadan el ele tutuşup, gözlerinizi  kapatın ve doğanın seslerini dinleyin. Konuşmaya başladığınız zaman birbirinize ne duyduğunuzu aktarın. Hem dinlenir hem de birbirinizi  sevdiğinizi hissedersiniz.

Sahi çocuğunuzla yapmanızı önerdiğim bu son şeyi eşinizle yapmayalı ne kadar oldu? “Yoksa çocuğu evde mi bıraksaydık?”

Paylaş

Cevap yaz