Tavuk yemek için 5 önemli neden!

0

Screen Shot 2016-02-01 at 11.32.54 AM

Sağlıklı olmak için en önemli adımlardan birisi sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenmenin olmazsa olmaz koşullarından biri ise sağlıklı ve kaliteli protein kaynaklarını tüketmektir. Proteinler, makro besin öğesi dediğimiz, insan beslenmesinin en önemli sacayaklarından birini oluşturur. Sağlıklı bir yetişkinin günde, kilogram başına bir gram proteine ihtiyacı vardır. Hayvansal protein kaynaklarından en önemlisi olan tavuk etinin neden tüketilmesi gerektiği konusuna daha yakından bir göz atalım:

  • Sindirilebilirlik oranı yüksektir

Protein pek çok besinin içinde bulunur. Temel reisi hatırlayın, yıllarca ıspanağın içinde gücümüze güç katan protein var diye kandırılarak yemedik mi? Ekmeğin içinde de, kurubaklagillerin içinde de protein bulunur. Ancak aldığımız proteinin asıl kıymetini, vücudumuz tarafından ne kadar sindirildiği belirler. Tavuk eti protein sindirilebilirliği açısından örnek diye nitelendireceğimiz bir gruptandır. Tavuk etinden aldığımız protein vücudumuz tarafından rahatça kullanılabilir.

  • Doymuş yağlar açısından sağlıklıdır

Doymuş yağların yüksek oranda tüketimi insan sağlığını pek çok açıdan riske atmaktadır. Doymuş yağın yüksek olduğu beslenme tarzında kan yağlarının yükselmesine, kalp damar hastalıklarına, bazı kanser risklerinin artması olgularına daha fazla rastlarız. Tavuk eti, doymuş yağlar açısından çok sağlıklıdır; hele ki derisini çıkarıp yiyorsanız. Örneğin 100 gram tavuk göğüs etinde 0.9 gram yağ bulunmaktadır sadece.

  • İyi bir selenyum kaynağıdır

Güçlü antioksidan yapısıyla selenyum, kasların zayıflamasını önlediği gibi, kan hücrelerinin yıkımını da geciktirir. Yetişkin bir bireyin günlük selenyum ihtiyacı 40-55 mikrogram civarındadır. 100 gram tavuk but eti, yaklaşık günlük ihtiyacınızın yarısını karşılar çünkü 100 gram tavuk but etinde 22 mikrogram selenyum bulunur.

  • Hastalıklardan korur

Yapılan pek çok araştırma göstermiştir ki, dengeli bir diyet içinde tavuk eti tüketimi, obezite, insülin direnci, kalp damar hastalıkları ve tümör gelişimini azaltıcı etkiye sahiptir. Çünkü tavuk etinin doymuş yağ oranının düşük ve sodyum (tuz) miktarının az olması, selenyum gibi güçlü bir antioksidan içermesi, B 12 vitamini açısından zengin olması, demir içeriğinin yüksek olması hastalıklardan korunmamızı sağlar.

  • Kilo kontrolüne yardımcı olur

Doymuş yağ içeriğinin düşük olması sebebiyle kalorisi düşük olan tavuk eti, yüksek protein sindirilebilirliği açısından da tok tutma özelliği yüksek bir besindir. Ana öğünlerinizde tavuk etine yer verdiğinizde daha kolay doyar, böylece gereksiz kalori alımından kurtulmuş olursunuz. Aynı zaman da uzun süre tok tuttuğu için kalori kontrolünü de sağlarsınız.

Paylaş

Cevap yaz