Taze annelere önemli ipuçları!

0

Yenidoğan bebeklerin yaşamdaki ilk günleri, annelerin de en mutlu, ancak bir o kadar da en zor zamanlarıdır. Bu dönemde bebekte görülen en küçük bir değişiklik dahi anneyi korkutur ve endişelendirir. Bu süreci en rahat atlatmanın yolu ise, bebek bakımı konusunda bilinçlenmekten geçiyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu öneriyor.

Kafatasındaki şekil bozuklukları
Bebekler, kafatası kemikleri henüz tam gelişmeden dünyaya gelir Bu yüzden bebek doğum kanalına girdiğinde, sıkışmaya veya vakumla çekilmeye bağlı olarak, kafatasında şekil bozuklukları görülebilir. Zamanla, beyin büyüdükçe kemikler de beynin şeklini alır ve kafatasındaki şekil bozuklukları ortadan kalkar.

Derideki döküntüler
Bebeğin doğumundan itibaren 1 hafta veya 10 gün içinde görülen döküntülerin çoğu fizyolojiktir. Bazı bebeklerde morluk veya akne benzeri oluşumlar görülebilir. Bu sorunların çoğu tedavi gerektirmez. Tedavi için kullanılan birçok madde, bu tür cilt problemlerinin daha da artmasına neden olur. Örneğin bebeklerin cildine yapılan en yanlış uygulama, teri kokmasın diye yapılan tuzlamadır. Bebeğin cildi hassas olduğundan, tuz vücutta emilmekte ve bu durum ölüme kadar gidebilen sonuçlar doğurabilmektedir.

Acaba doydu mu?
Bebeğin doyduğunu anlayabilmenin en iyi yolu, düzenli kilo artışının gözlenmesidir. Kesintisiz 2-3 saat uyku uyuyan, düzenli kaka yapan çocuk, doymuş demektir. Emzirme sırasında bebeğin hal ve hareketleri de, doyduğuna dair ipuçları verebilir. Bebekler dümdüz yatırıldıklarında sütün fazlasını gaz ile birlikte çıkartabilir, bazen fazla miktarlarda da kusabilirler. Bebek düzenli kilo aldığı sürece, bu durum bir sorun teşkil etmez. Kusmaması için bebek 30-40 derece eğimle yatırılmalıdır. Bu uygulama, yer çekiminin etkisi ile sütün midede kalması için yapılır.

Gaz sancıları
Bebeklerin gaz çıkarmadaki sıkıntısı, sindirim sisteminin bazı öğelerinin olgunlaşmasındaki gecikmeden kaynaklanmaktadır. Bu süreçte sabır çok önemlidir. Piyasada satılan ve gaz sorununu gideren ilaçlar, bebekler için önerilmemektedir. Bebek emzirilirken devamlı meme değiştirmek sakıncalıdır. Bir meme boşaltılmadan diğer memeye geçilmemelidir. Çünkü birini boşalttıktan sonra diğerine geçmesi doyduğunu hissetmesini sağlayacaktır.

Bebeğinizle ilk günler
• Annenin eli sürekli temiz olmalıdır.
• Kulak temizliğinde kulak çöpü kullanılmamalıdır. Sadece kulak kemerini pamuk yardımı ile silmek yeterli olacaktır. Gözlerinde bulunan çapaklar, kaynatılmış su yardımı ile temizlenebilir. Doğduğu günden itibaren bebeğin tırnakları düz, batık oluşmayacak şekilde kesilmelidir; gerekirse kenarları hafif törpülenebilir. Ağız özel bir temizlik gerektirmez, çünkü tükürük bezlerinin temizleyici bir etkisi vardır. Fakat pamukçuk gibi bir madde görüldüğünde karbonatlı su ile yıkanabilir.
• Burun tıkanıklıkları için küçük poşetlerde satılan tuzlu suları burna damlatmak yeterli olacaktır.
• Cilt temizliği banyo ile yapılır. Bebek bir gün duru su, bir gün şampuan ile her gün yıkanabilir. Şampuan seçerken PH değeri nötr olan ve içerisinde kozmetik ürün olmayanlar tercih edilmelidir.
• Alt temizliği kızlarda suya batırılan pamuklarla veya sadece suyla yıkayarak önden arkaya doğru yapılmalıdır. Kullanılan mendil veya pamuklar alkol içermemelidir. Erkek çocuklarda ise sünnet derisi geriye çekilmemelidir. Bu uygulama ile deri çatlayıp, iltihap kapabilir.
• Bebeğin kıyafetleri pamuklu ürünlerden seçilmeli, ilk kullanımdan önce sıcak suyla yıkanıp, ütülenmelidir.
• Göbek kordonu, genellikle doğumdan sonra 10 gün içinde düşer. Göbek bağı düşmeden önce su ile temas ettirilmemelidir. Bu bölgenin kuru tutulmasına özen gösterilmeli ve doktorun önereceği alkollü bir antiseptikle sabah akşam pansuman yapılmalıdır.
• Bebek doğduğu günden itibaren dışarı çıkartılabilir. Ancak kalabalık ortamlarda bulunmamasında fayda vardır. Sürekli dışarıda olmak bebeğin bakımının ihmal edilmesine neden olabilir.
• Yenidoğanda ateş, morarma ve nefes kesilmesi acil bir durumdur. Ateş yüksek ise vakit kaybetmeden hastaneye başvurmak gerekir.

Paylaş

Cevap yaz