Tekrarlayan düşükler…

0

Pek çok kadının korkulu rüyası düşük yapmak… Ancak her düşük diğer hamileliğin de başarısız olacağı anlamına gelmez. Tekrarlayan düşükten söz etmek için arka arkaya 2’den fazla hamileliğin düşükle sonuçlanması gerekir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzm. Dr. Senai AKSOY yazdı.

Hamile kalma heyecanı ve mutluluğunun hepimiz için önemi tartışılmaz. O güzel haberi paylaşmak en büyük mutluluktur kadınlar için. Ne var ki her zaman içimizde bir evham olur, sonuna kadar gidebilmekle ilgili… Düşük tehlikesi, her zaman biz kadınları korkutur. Her kadın için yaşanabilecek bir durumdur bu. Ne var ki bazen tekrarlanması söz konusu olur. Düşükler gebeliğin ilk 3 ayında (erken düşükler) olabildiği gibi, ikinci 3 ayda (geç düşükler) da olabilir. 5. ay ile 7. ay arasında gebeliğin sonlanmasına immatür doğum, 7. aydan sonra gebeliğin sonlanması prematür doğum adlandırılır.

Düşüklerin sebepleri, gebeliğin sonlandığı aylara göre değişebilir. Düşük sebeplerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Yaş: Özellikle 35 yaşından sonra olan gebeliklerde düşüğün daha yüksek olduğu kabul edilir. Bu oran 40 yaştan sonra daha da artar.

Hormonal sebepler: Yumurtlama sonrası geçen devrede rol oynayan progesteron hormonunun yetersiz salgılanması ile beraber olan bu duruma Luteal Faz Yetersizliği adı verilir. İlk 3 ayda meydana gelen düşüklerde önemli bir yer tutar. Ayrıca tiroid fonksiyonlarındaki bozukluklar (tiroid bezinin yavaş veya hızlı çalışması) da düşüklere sebep olabilir.

Rahim ile ilgili sorunlar: Rahim ile ilgili doğuştan veya sonradan meydana gelen sorunlar erken ve geç düşüklere sebep olabilir. Doğuştan rahimdeki bozukluklar hem erken hem geç düşüklerde rol oynar. Çift rahim ve septum adı verilen rahmin daralmasına sebep olan bu sorunların giderilmesi ile başarılı gebelikler elde edilir. Daha öncede geçirilen rahim operasyonları (miyom alınması, kürtaj) sonucunda rahimde bazı yapışıklıklar ve rahmin daralmasına bağlı gebelik kayıpları meydana gelebilir. Rahim içindeki diğer sorunlar (polip ve miyomlar) da aynı sebeple gebelik kayıplarına sebep olabilir. Rahim kanalının doğuştan veya sonradan yetersiz olması sebebiyle özellikle 4. ve 5. aylarda düşükler meydana gelebilir. Bu sorunu olan kadınlarda 4. – 5. aylarda rahim kanalı belirti vermeden açılır, su kesesi dışarı çıkar ve sonuçta su gelmesine ve bebek kaybına sebep olur.

Otoimmun hastalıklar: Otoimmun hastalıkları insan vücudunun kendi hücrelerine karşı düşmanca davranması olarak tanımlayabiliriz. İnsan vücuduna giren mikroplara karşı vücutta harekete geçen bağışıklık savunma mekanizmaları, kendi organlarına karşı da harekete geçerek zarar verir. Özellikle böbrek ve bağ dokuları hasar görür. Bu maddeler plasentayı da etkilediğinde gebelik kayıplarına sebep olur.

Şeker hastalığı: Diyabet olarak adlandırılan bu hastalıkta gebelik kayıpları oldukça yüksektir.

Sigara ve alkol bağımlılığı: Gebelikte sigara ve alkol kullanan kadınlarda düşük oranının yüksek olduğu bilinir.

Sebebi açıklanamayan gebelik kayıpları: Düşüklerin yaklaşık yüzde 20’sinde tüm tetkiklere rağmen bir sebep bulunamaz.

Teşhis ve tedavi
İkiden çok gebelik kaybı olan kadınlarda anlattığımız sebepleri ortaya çıkarmak için çeşitli tetkikler yapılır.

Kan testleri: Progesteron, prolaktin, FANA, anti DNA, ACA Ig, LE hücresi, OGTT, TSH, T3 ve T4.

Rahim röntgeni: Dölyatağındaki sorunları saptamak için adet kanaması bitiminde çekilen röntgendir.

Ultrasonografi: Rahim bozukluklarına sebep olan miyom ve diğer kitleleri saptamak için kullanılır.

Histeroskopi ve laparoskopi: Tanı ve tedavi amacıyla yapılan operasyonlardır.

Tedavi sebebe yönelik yapılır. Bunlardan biri progesteron hormonu içeren ilaçlarla takviyedir. Tiroid fonksiyonlarındaki bozukluklar saptanırsa tedavisi yapılır. Şeker hastalığı saptanırsa, kan şekeri düzenlendikten sonra gebeliğe izin verilir. Rahimdeki bozukluklar histeroskopi ile giderilebilir. Amaç azalmış olan rahim hacmini normale yakın hale getirmektir. Rahim kanalındaki yetersizliğin neden olduğu durumlarda, gebeliğin 3. ayından sonra cerclage adı verilen dikiş yapılır. Otoimmun hastalıklarla ilgili testlerde anormalikler saptanmışsa ilaçlarla tedavi alternatifi mevcuttur.

Paylaş

Cevap yaz