Uymanız gereken yeni yemek kuralları…

0

h

 

Yemekle ilgili her gün yeni bir şeyler duyuyor ya da okuyoruz. Hatta uzun yıllardır doğru bildiklerimizin bile bir anda çürütüldüğüne tanık oluyoruz. Ya da sebepsiz karalamalara… Bu yazımızda size konuyla alakalı pek çok uzmanın hemfikir olduğu son gelişmeleri iletiyoruz.

  1. Daha çok kök ve yeşillik tüketin.

Ne tip yiyecekler tüketmeliyim diye kendinize sorduğunuzda tabi ki vücudunuza en yararlı olanlar akla gelmeli. Bu tip kök ve yeşil sebzeler kalp hastalıkları riskini azaltır, düşük kolesterollüdür ve kilo kontrolünde yardımcıdır. Ayrıca kan basıncını yani tansiyonu düzenler.

  1. Ne yediğini bildiğiniz hayvanları yeyin.

Şimdi bu ne demek? Alacağınız et tavuk ve balık ürünlerinin nerede yetiştiği, nasıl beslendiğine dikkat edin. Belirsiz yerlerden bunları almayın. Kontrol edilmiş çiftliklerde denetimden geçerek beslenmesi sağlanan hayvanları tercih edin.

  1. Renkleri göz önüne alın.

Sebzelerdeki farklı renkler farklı içeriklerden kaynaklanır. Ne kadar çeşitli renklerden oluşan sebzeler yerseniz, vücudunuzu güçlü tutacak o kadar farklı kimyasal desteği almış olursunuz.

  1. Abur cubur serbest, yeter ki siz pişirin

Tabii ki yaramaz yemekler, abur cuburlar yiyebilirsiniz. Ama bunları hazır almak yerine evde kendiniz yapmak şartıyla…

  1. Ne kadar tahıl o kadar iyi

Tam tahıllı ekmek beyaz unlu ekmeğe nazaran çok daha iyidir. Tercihiniz bundan yana olsun.

  1. Yemek geleneklerinizi dikkate alın

Japonlar, İtalyanlar ya da Egeliler gibi yemeye dikkat edin. Her bölgenin durumundan kaynaklanan kendine özgü yemek kültürü vardır. Zamanla değişiklik gösterse de bu temellere bağlı kalmaya özen gösterin.

  1. Ara öğünler için

Yapılan araştırmalar alınan kiloların ara öğün ve atıştırmalar sırasında yenenlerden kaynaklandığını gösteriyor. Çünkü bunlarda daha çok şeker, tuz ve yağ oluyor. O yüzden atıştırmalarınıza dikkat edin.

  1. Şeker ve şekerimsiler…

Şekerden ve suni tatlandırıcılardan, bunları içeren içeceklerden kaçının. Kullandığınız ve içtiğiniz sürece hep isteyeceksiniz. Bir kere bırakmayın, dayanın. Sonrasında çok rahat edeceksiniz.

Paylaş

Cevap yaz