Yapışmaması elinizde!

0

Yemek pişirirken en sinir olduğumuz şeylerden biri yemeklerin tavaya yapışması. Evet kullanılan tavanın malzemesi ve kalitesi önemli olmakla birlikte bizim de bilmemiz gereken birkaç küçük nokta var.

Her ne kadar artık “yapışmayan tavalar” tercih ediyor olsak da, kimi zaman pişirdiğimiz yemeklerin bazı tavalarımıza yapıştığına tanık oluyoruz. Hele omlet ya da sahanda yumurta gibi narin bir yemekse yaptığımız, yapışması canımızı epey sıkar çünkü yemeğin güzel görüntüsü bozulur. Temizlemesi de ayrı sorun tabi.

İlk olarak dikkat etmeniz gereken nokta, tavanızın gerçekten çok iyi temizlenmiş olmasıdır. Ve tabi kuru. Pişirme işlemine başladığınızda tavanın gerçekten iyice kızmış olması ikinci önemli bir nokta. Tecrübeli hanımlar bilir ama biz, acemilerin de bizi okuduğunu düşünerek klasik bir bilgiyi hemen onlara iletelim. Tavanın altını açtıktan bir süre sonra parmağınızla bir damla su atın. Cozz edip, yana kayarak buharlaşıyorsa, tavanız yeterli sıcaklığa ulaşmış demektir. Bunun altında yatan buhar etkisidir. Yüksek ateş, yiyecek tavaya konduğunda buhar etkisi yapacaktır. Yani ısı, besindeki suyun dışarı çıkmasına neden olur ve bu sayede oluşan buhar da, yiyeceğin tavaya yapışmasını engeller. Sıcaklık aynı zamanda besindeki yağın da dışarı süzülmesine neden olur ki, bu da tavaya yapışmayı engelleyen etkenlerden biridir. Hatta pişireceğiniz şeye göre, bu testi tavaya yiyecekten bir parça koyarak da yapabilirsiniz. Hikayenin aslı şu: Yüksek ateşten çekinmeyin.

Paylaş

Cevap yaz