Yaza hazırlık başlasın, ağızlar kapansın!

0
©1998  EyeWire, Inc.

©1998 EyeWire, Inc.

Bir türlü veremediğiniz son kilolar canınızı sıkmaya mı başladı. Kışın kalın giysileriyle kapattığımız birkaç kiloluk fazlalar bikini veya yazın incecik elbiselerin altında saklanamayacağı zamanların gelmesi eli kulağında. Kilonuz ne kadar ideal kilonuza yakınsa kilo vermenizde o kadar zor bir uğraş demektir. Son kilolar hep en zor giden kilolardır.

İçeceklerden gelen kalorilere dikkat edin: ne olacak çayıma kahveme 1 tane küp şeker atıyorum demeyin, günde 4 tane küp şeker tüketiyorsanız yaklaşık 60 kalori alıyorsunuz demektir. Kremalı kahvelerden kaçının, krema yağla neredeyse eşit enerji taşır. Kahvelerin içine konan şuruplara da dikkat bunlarında şeker içerdiğini unutmayın.Meyve sularının yüksek enerji içerdiğini ve glisemik indekslerinin de yüksek olduğunu hatırlatmak isterim.Alkol içeriği yüksek içeceklerinde enerjisi yüksektir.Bu durumda ne içeceğiz sorusunun bir diyetisyen için en net cevabı tabi ki her zaman sudur. Bitki çayları tüketebilirsiniz, sıcak veya soğuk olacak şekilde. Tansiyon probleminiz yoksa maden suyu içilebilir, çok aşırıya kaçmamak şartıyla diyet gazlı içecekler bazı okazyonlarda kurtarıcı olabilir. İlla alkol almanız gerekiyorsa haftada 2 kadeh şarap, tok karnına ve bol suyla olmak kaydıyla tüketilebilir.
Öğle ve akşam yemeklerinizde yağsız protein kaynaklarına yer verin: protein içeren besinlerin tok tutma süreleri daha uzundur. Öğle ve akşam yemeğinde porsiyonunu abartmamak kaydıyla yağ içeriği düşük olan tavuk ve hindi etine yer verin. Tok kalma sürenizi uzun tutmaları metabolizmayı daha uzun süre çalıştırmalıdır proteinler. Tokluk süreniz uzadığında yiyeceklerin size cazip gelme ihtimali de azalacaktır.
Kahvaltı ve ikindi öğününe dikkat: Kahvaltı metabolizmanın çalışmaya başlamasını sağlayan öğündür, uyandıktan sonra en kısa zamanda kahvaltı yapmaya çalışın.İkindi öğünüyse ,akşam yemeğinde porsiyonlarınızı rahatça kontrol etmenizi ve akşam yemeğinden sonra atıştırmalarınızı engelleyecektir.
Yağdan ve tuzdan kaçının: 1 gram yağın 9 kalori olduğunu unutmayın, yemeklerinizi mümkün olduğunca az yağla pişirin, kızartmalardan kaçının, dışarda yemek yerken yemeğin suyuna mümkün olduğunca dokunmayın, salatanıza koyduğunuz zeytinyağını mutlaka ölçerek koyun. Dışarda yemek yediğinizde gerekenden çok daha fazla tuz aldığınızı unutmayın, fazla tuz kilonuzu olduğundan yüksek gösterir. Tuzu vücuttan atmanın en kolay yolu da su içmektir, günde 1.5 litre civarında su içmeye çalışın.
İkram ve ısrardan kaçının: ofislerde doğum günleri, yemekler davetlerinde de ısrar bitmez. Ofiste size ikram edilen her şeyden yemek zorunda değilsiniz, ara öğünleriniz için işe tedbirli gidin,ikramlardan uzak durun.Yemek davetlerinde ısrara maruz kalmamak içinse her zaman tabağınızda bir parça yemek bırakın, böylece yemeğinizi bitirmediğinizi düşünüp fazla ısrar gelmeyecektir.
Öğünlerinizde salata ve çorbaya yer verin: 20 dakikadan önce tokluk hissi başlamaz, midemizle beynimiz arasında ki yol 20 dakikadır. Çorba ve salata yemek yeme hızınızı düşürür ve midenizi doldurarak doygunluk hissi sağlar.
Yemeklerinizde yoğurt ve süt ürünlerine yer verin, özelliklede yağsız olanlarına: süt ürünlerinin içinde bulunan kalsiyum yağa bağlanarak, yağın sindirilmeden atılmasını sağlar. Yağsız süt ürünleri doğal zayıflatıcılardır, ana ve ara öğünlerinizde yağsız süt-yoğurt-ayran-kefir gibi ürünlere yer verirseniz, bir miktar kalorinin vücudunuz tarafından kullanılmadan atılmasını sağlarsınız.
Günde 5-7 porsiyon sebze-meyve-salata tüketmeye özen gösterin: posası bol bir diyetle sindirim sisteminizin rahat çalışacaktır. Sebzelerin enerjisi düşüktür, salata doygunluk hissi sağlar, meyveler ise metabolizmamızın düzgün çalışması için gereken vitaminleri içerirler.

Unutmamanız gereken birkaç küçük nokta

  • Günlük güvenilir kafein alımı 300 mg/gün dür. Bu miktarın üzerinde kafein almak kalp hastalıkları riskinizi etkileyeceği gibi, sinir sisteminizi de perişan eder ve dolaşım sistemini etkilediği için selülit problemlerine yol açar. Bir kupa çayda 60 mg, bir kupa kahvede 80 mg kafein bulunduğunu unutmayın. Günlük kafein alımınızı bu çerçevede düzenlerseniz, selülitlerinizin azalmasına da yardımcı olursunuz.
  • Bugün çok yedim, battı balık yan gider düşüncesine kapılmayın, gereğinden fazla enerjimi aldığınızı düşünüyorsunuz öncelikle zararın neresinden dönerseniz kardır, üstelik aldıklarınızı yakmak sizin elinizde. Dans edin, asansör yerine merdiven kullanın, öğlen tatilinizde yürüyün.
  • Mucize diyetlere inanmayın, metabolizmanızın bir fil hafızası olduğunu unutmayın, ona yapılan her şeyi hatırlar, taa yüzyıllar öncesini bile. Yeterli ve dengeli beslenmek, enerjisi makul miktarda azaltılmış size uygun beslenme stratejinizi uygulamak sizin elinizde ve bunun için başvurabileceğiniz pek çok kaynak var.
  • Az bir kilo fazlanız varsa çok daha zor gidecektir , o yüzden vücudunuzu şaşırtın .Farklı öğün alternatifleri deneyin , akşam yerine sabah yürüyün.Çay yerine bitki çayı tercih edin ,öğün saatlerinizi değiştirin, uyanma saatlerinizi erken alın.

Paylaş

Cevap yaz