Yemek konusunda seçici olan çocuklarla baş etmenin 8 yolu…

0
  1. Onun mızmız oluşunu kabul etmeyin! Bu ona karşı yenik düştüğünüzü ve inatçı davranışını desteklediğinizi gösterir. İtirazlarına aldırmayın!
  2. Farklı seçenekler sunun. “Pişmiş mi yoksa çiğ mi havuç yemek istersin?” gibi sorular sormanız, yemek konusunda kendisini daha sorumlu hissettirecektir.
  3. Sevmediği yiyeceğin yerine başka bir şey vermekten kaçının!Şimdi vazgeçerseniz, bir daha onu ikna etmek çok daha zor olabilir.
  4. Onunla bir anlaşma yapın! En azından bir kere ısırıp tadına bakabilir. Sonrasında ise daha fazla istemediğini söyleme hakkına sahip olacaktır.
  5. Rüşvetten uzak durun. Yemesi için en sevdiği çikolatayı ya da cipsi vereceğinizi teklif ederseniz, her defasında sizden bir ödül bekleyecektir.
  6. Her tadı denemesi için yollar arayın. Mesela çocukların hayır diyemediği makarnayı, sebzelerden yaptığınız bir sosla servis edebilirsiniz. Neler yediğini daha sonra ona söyleyin. Böylece sebze yemenin bir kabus olmadığını da görecektir.
  7. Verdiğiniz öğütleri siz de uygulayın. Ebeveyn olarak iyi bir örnek oluşturmalısınız. Çocuğunuzun bebek havucu yemesini beklerken, siz atıştırmalık olarak mısır cipsi yememelisiniz!
  8. Geçici bir cevap olarak ‘hayır’ deyin. Bu size on beş dakika kazandırır ve bu süre içerinde çocuğunuza yedirmeyi başarabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz