Yeni anneler nasıl beslenmeli?

0

Screen Shot 2016-01-13 at 3.02.49 PM

Doğumdan sonraki ilk dönem diye adlandırılan lohusalık döneminde bütün dikkatler genelde bebeğe çevrilmiş olur. Oysa ki, annenin kendini toplaması için gerekli olan süreci anlatan bir kelimedir lohusalık. Annenin, doğumdan sonraki ilk 6 haftayı kapsayan bu dönemi daha rahat atlatabilmesi için beslenme şekli önemlidir.

Lohusalık döneminde annenin en sık karşılaştığı problemlerden biri kabızlıktır. Kabızlık için öncelikle bol su tüketilmedir. Anne emzirme yoluyla da sıvı kaybettiği için bu dönemdeki sıvı ihtiyacı oldukça yüksektir. Yeterli sıvı alınıp alınmadığının en iyi kontrolü idrar çıkışlarını ve rengini takip etmektir. Anne günde 6-7 kere idrara çıkıyorsa ve idrar rengi açık-soluk sarı renkteyse, yeterli sıvı tüketimi vardır. Posalı gıdaların tüketilmesi de bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesini sağlar. Yüksek posa içeriğinden dolayı sebze, meyve ve tam tane ekmeklerinin tüketilmesi posa ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olacaktır. Kuru meyvelerin (özellikle de kuru kayısı, kuru erik ve incir ) aç karnına ve ılık suyla tüketilmesi bağırsak faaliyetlerini artıracaktır.

Doğum öncesi anneye yapılan lavman (bağırsak boşaltma işlemi), bağırsak florasını bozan bir işlemdir. Lohusalık döneminde bağırsak florasının düzenlenmesi, hem kabızlık problemi hem de annenin bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından önemlidir. Pre ve probiyotik içeren besinlerin tüketimi, bağırsak florasının toparlanmasına yardımcı olacaktır. Yoğurt ve kefir doğal olarak bunları içerir. Bunun dışında pre-probiyotik katkılı yoğurtlar ve müsliler de kullanılabilir.

Lohusalık döneminde pek çok annenin ortak sıkıntısı da gazdır. Pre-probiyotik kullanımı ve bağırsakların düzenli çalışması gaz şikayetlerini azaltacaktır. Bunun dışında kuru baklagiller, karnabahar, kereviz, barbunya gibi gaz yapan besinlerden kaçınmak gerekir. Çok sıcak ve soğuk besinlerin tüketilmesi de gaz şikayetini artırır. Buzdolabından çıkardıktan sonra besinlerin oda sıcaklığında bekletildikten sonra tüketilmesi, çok sıcak besinlerin yine oda sıcaklığında biraz bekletildikten sonra tüketilmesi gerekir. İyi çiğnenmeden sindirim sistemine giden besinler de gazı artırır, o yüzden besinler mutlaka iyi çiğnenmelidir. İster normal doğum olsun ister sezaryen, annenin yaralarının hızlı ve iyi düzelmesi için C vitamini, magnezyum, çinko ve protein kaynaklarının iyi alınması gerekir. C vitaminin en iyi kaynakları sezonunun da olmak kaydıyla çiğ sebze ve meyvelerdir. Kışsa narenciye (portakal, mandalina, greyfurt, kivi) yazsa çilek, kiraz, üzüm, kayısı gibi meyveler ve mutlaka yeşil yapraklı sebzelere sofralarımızda yer vermek gerekir. Magnezyum yara iyileşmesini hızlandıran bir mineraldir. Magnezyumun en iyi kaynakları yağlı tohumlar (özellikle badem), yeşil yapraklı sebzeler (ıspanak, semizotu, pazı) ve kurubaklagillerdir. Annenin protein ihtiyacının arttığı bu dönemde iyi ve kaliteli protein kaynaklarını alması yara iyileşmesi için elzemdir. Yumurta (çok uzun süre kaynatılmamak kaydıyla), et, tavuk, balık, yağlı tohumlar, süt ve yoğurt kaliteli protein kaynaklarıdır. Anne süt salgısıyla beraber artan protein alımını bu besinlerden yeterli miktarda tüketerek almalıdır.

Doğum sırasında kaybedilen kanla beraber annede demir mineraline olan ihtiyaç artmaktadır. Artmış demir ihtiyacını karşılamak için, doktorun önerdiği multivitamin veya demir desteği mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Multivitamin veya demir desteğini kullanırken bunları süt, yoğurt gibi ürünlerle beraber kullanmamaya özen gösterin.Kalsiyum demiri bağladığı için, demirin emilimini azaltmaktadır.Demir bitkisel ve hayvansal kaynaklarda bulunur. Hayvansal kaynaklı demirin insan vücudu tarafından emilimi daha yüksektir. Hayvansal demir kaynakları, bitkisel demir kaynaklarıyla beraber kullanıldığında, demirin emilimi daha da artmaktadır.Hayvansal demir kaynaklarının en önemlileri, yumurta, et, tavuk ve balıktır. Bitkisel demirse yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Sabah kahvaltısında yumurta tüketiyorsanız yanında maydanoz, tere, roka gibi yeşil yapraklı bir sebze bulundurmaya özen gösterin. Öğlen veya akşam yemeklerinde et –tavuk-balık tüketeceksiniz yoğurt yerine salata veya sebze-salata tüketmek demirin daha fazla emilmesini sağlayacaktır. Lohusalık döneminde hem annenin kendi ihtiyaçlarını karşılaması hem de süt salınımı için yeterli ve dengeli beslenmesi önemlidir.

 

Paylaş

Cevap yaz