Yeni babaların korkuları!

0

Uzun zamandır hayalini kurduğunuz, özlemle beklediğiniz bebeğiniz oldu ama neşeden çıldırmak yerine çeşitli huzursuzluklar yaşıyor, garip davranışlar sergiliyorsunuz. Belki de ilk defa yaşamınız tamamen kontrolünüzün dışında sürükleniyor gibi ve siz de ne yapacağınızı hiç bilemiyorsunuz.

Hamilelik sürecinde eşine destek olma, doğum hazırlıkları ve eve eni gelen bir bebek konusunda en istekli babalar bile, özellikle ilk kez baba oluyorlarsa, durum gerçeklik kazanıp, ete kemiğe büründüğünde, yani vakit geldiğinde çeşitli endişeler yaşarlar. Bu endişeler maddi sorunlardan, evin yeni düzenine, çocuk bakımından eşin ilgisinin bölünmesine kadar çeşitli konularda kendini gösterir. İşte yeni baba olma korkularının birkaç örneği ve bunlarla başa çıkma yolları.

Masrafları nasıl karşılayacağım?
Maddi sorunların anne-baba olmanın zevkini bastırmamasına özen göstermeniz çok önemlidir. Eğer bir türlü bütçenizi toparlayamıyorsanız, şu öneriye kulak verin: Evin ihtiyaçlarının her birini ve bunların size maddi olarak neye mal olduğunu belirleyin ve tüm bu ihtiyaçlar için bütçenizden ne kadar ayırabileceğinize karar verin. Bütçe açıklarını harcamalarınızın hangilerini kısarak kapatabileceğinize tartışarak karar verin. Örneğin daha az ve daha ucuz oyuncaklar almaya veya ev eşyalarını daha az sıklıkla yenilemeye baştan ortaklaşa karar verip uyguladığınızda, yaşam tarzınızın çok değiştiği ve yoksullaşmaya başladığınız gibi duygulara kapılmayacaksınız.

İyi bir baba olacak mıyım?
Bir gecede bir çocuk yetiştirme uzmanına dönüşemeyeceğinizi kabullenmelisiniz. Çocuk bakımı ile ilgili işleri eşinizle paylaşmayı teklif etmek ve hatta hafta sonu gibi boş vakitlerinizde bu işi tümüyle üstünüze almak size kısa sürede birçok şey öğretecektir. Bebeğinizle yalnız geçirdiğiniz ve onun bakımını üstlendiğiniz zamanlar sizi baba olmak konusunda daha rahat, heyecanlı ve istekli kılacaktır. Bilinmeyen her şey korku yaratır; çocuk bakımına alıştıkça bu konudaki korkunuz da azalacaktır.

İşle bebeğimi nasıl dengeleyeceğim?
Hangi çalışan anneye sorarsanız, biraz esnek davranarak hem işle hem de evle başa çıkılabileceğiniz anlatabilir. Kadınlar bunu yıllardır yapıyor. Bu kurulması zor bir denge olabilir; ama bunu başarabilen babalar da yok değil. Ekrem Bey bunu başaran babalardan biri. İşyerinde mümkün olduğunca kısa saatlerde yükümlü olduğu işi tamamlayıp, kızı Ayça ile daha fazla zaman geçirebildiğini yazmış. “Bu benim için mucize gibi bir şey” diyerek duygularını ifade ediyor; “Ailemle daha fazla vakit geçirebiliyorum ve sevdiğim bir işi yapıyorum”.

Eşimin dikkatini tekrar nasıl çekebilirim?
Sürekli olarak bebeğiyle meşgul olan bir anne ve kendini bir fazlalık gibi hisseden baba hikayesi, birçok evde yaşanan yaygın bir durumdur. Babaların şunu bilmesi gerekir ki eşinizin sizinle eskisi kadar ilgilenmiyor olması bir şeylerin yanlış gittiğini göstermez; her şey yolunda.Tüm ailenin hep beraber eğlenceli vakit geçirebileceği fırsatlar yaratmaya çalışın. Örneğin akşamları bebeğinizi de yanınıza alarak kısa yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Bebeğiniz gözünüzün önünde olduğu için endişelenmeden bir arada olmanın keyfine yeniden varabilirsiniz.

Eski düzenimize yeniden kavuşabilecek miyim?
Birçok erkek, çocukları olduğunda eski kimliklerini kaybettikleri gibi bir takıntıya saplanır. Bunun sebebi arkadaşlarıyla bira içmek için bir bara uğramak, hafta sonu maçlara gitmek gibi aktiviteleri eskisinden daha az yapar hale gelmeleridir. Bunun için uzlaşma yoluna gidin. Eşinizle beraber boş vakitleriniz ve ihtiyaçlarınıza dair bir program hazırlayın. Bu aktivitelerinize bu program ölçüsünde kısıtlamalar getirin ama hoşlandığınız şeylerden tamamen vazgeçmeyin. Çocuğunuz büyüdükçe bunlara harcayacağınız zamanı yavaş yavaş artırabilirsiniz.

Paylaş

Cevap yaz