Yeni çılgınlık Pokemon Go!

0

pok

Dünya’da ve Türkiye’de bir çılgınlık haline gelen “Pokemon Go” özellikle 13-17 yaş grubundaki etkisi altına almış durumda. İyisiyle kötüsüyle bir fikrimiz olsun…

Çocuğunuzla yürürken birden size “Anne dur!” diye bağırırsa hiç şaşırmayın. Bir de elinde telefonla! Kesin bir şey yakalamıştır. Herkesin dilinde ve elinde yeni bir oyun var, duymuşsunuzdur: Pokemon Go!

Bu, akıllı telefonlarla online olarak, “artırılmış gerçeklik” (augmentedreality) teknolojisiyle oynanabilen bir mobil oyun. Oyunda amaç, gerçek hayatta belirli adreslere giderek orada bulunan pokemon karakterlerini yakalamak. Pokemon toplayıp kendi koleksiyonunuzu oluşturmak için sokaklarda dolaşmanız gerekiyor. Toplanılan Pokemonlarla, diğer oyuncularla savaş yapılabiliyor. Oyun diğer sanal oyunlardan farklı olarak dış dünya ile bütün halinde oynanıyor, hedefe ulaşmak için çevrede gezinti yapılıyor. Mesela bir yumurtayı çatlatmak için 5 ya da 10 kilometre yürümeniz gerekiyor.
Eğer bilgisayar başından kalkmayan, üstelik de hafif tombik bir ergene sahipseniz, bu oyun sayesinde nasıl yürümeye başladıklarına inanamayacaksınız. Hem sizinle hem de plan yapıp arkadaşlarıyla yürüyorlar. Tabii bunun sakıncalara da yok değil. Her dönem, her popüler oyun, oyuncak ya da film kahramanlarının yol açtığı sorunlar gibi: Kendini Süpermen sanıp balkondan atan çocuklar olduğu gibi, burada da çok istisnai de olsa oyun oynarken kendini kaybeden çocuklar bazı kazalara kurban gidebiliyor. Denize, nehre düşenleri, araba kazaları yapanları duyuyoruz. Bu durumda ailelerin kontrolü devreye giriyor.

Screen Shot 2016-08-03 at 10.51.38 AM

12 yaştan önce pek önerilmiyor bu oyun. Çünkü sanal ile gerçek arasındaki farkı ayırt edemeyen küçük çocuklar, kendisini bu oyunun bir parçasını sanarak bir süper kahraman olduğunu hissedebilir ve ciddi risklere girebilir. Üst sınır derseniz, yok çünkü oynayan evli insanlar bile var! Ama 13-17 yaş grubunda etkisi büyük. O yüzden o yaştaki çocuklarınızı da çaktırmadan da izlemenizde fayda var; çünkü inanın yasaklayarak da olmaz! Ergenlik döneminde kısıtlamalar biraz daha yumuşak olmalı, hatırlatalım.

Ayrıca İngiltere’de yeni bir takım iddialara göre bu oyunun otistik kişiler için yararlı olması bile söz konusu. Çünkü oyun gerçek ve sanal dünyanın bir karışımı olduğu için, otistik kişilerin de toplum içinde yaşadıkları sosyal engellerin bir kısmını yıkmalarında yardımcı olabiliyor.

Ayrıca depresyon ve anksiyete sahibi kişilerin de sokağa çıkabilmesi için iyi bir araç olarak kabul ediliyor. Tabii aynı zamanda sosyalleşmek de mümkün çünkü aynı parkın içindeki Pokemonları toplamak için oraya gelenler, birbirleriyle arkadaşlık da kurulabilir. Sizin çocuğunuzun da bu şekilde yeni arkadaşlar edinirse onları tanımanız gerektiğini hatırlatalım.

Bu arada oyun pil yiyen cinsten! Şarj anormal hızlı tükeniyor.

Şunu söyleyebiliriz ki, bu oyun yepyeni bir dünya açtı. Şimdi civarda pokemon oldu mu size titreşim gönderen bilezikler üreten, çok az sayıda özel pokemon koleksiyonu hazırlayan saat markaları bile var. Ticari olarak hayatımızı nasıl gireceğini ise hep beraber göreceğiz…

 

 

Paylaş

Cevap yaz