Zayıflamak için motivasyon kazanmanın yolları…

0

Artık kabul etmelisiniz ki bazı şeyler dönemsel kalmamalı, yaşam tarzınız olmalı. Doğru ve sağlıklı beslenme de bunlardan biri. Ama tabii ki pek çok şeyi yemeye devam edeceksiniz. Nitekim kendinizi motive edecek noktaları kaçırmadan…Şişli Florence Nightingale Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Tuba KAYAN TAPAN özetledi. 

Zayıflamak, sağlıklı yaşam için bir gereklilik midir yoksa insanın sevdiği yemeklerden kendisini mahrum bırakması mıdır? Bugün aslında zayıflamak için diyet değil; yeterli ve dengeli beslenme söz konusu… Çünkü yeterli beslenme, günlük bir bireyin yaşaması için gereken besin ögelerinin yeterli ve dengeli miktarda alınmasıdır. Beslenme, sadece sağlıklı kalmak için değil, dengeli bir beden ve ruh haline sahip olmak için oldukça gereklidir.

Şişli Florence Nihtingale Hastanesi Uzm Dyt Tuba Kayan Tapana gore bir bilim dalı olan beslenme her bireye özgü olarak planlanmalı. Sağlıklı ve kaliteli yaşama adım atmak isteniyorsa, stratejik bir planla değişime başlayarak zayıflamak gerekir. 

Gerçekçi hedefler

Aşılması zaman alacak büyük hedefler yerine, küçük ve gerçekçi hedefler kişiyi başarıya götürür. Aşılması zor olanlar ise hayal kırıklıkları yaratarak, kısır döngü oluşturur. Küçük hedeflerle, büyük hedefe adım adım ulaşın.

Uygun beslenme programı

Sizin yaşam tarzınıza en uygun beslenme programını yapabilmek için, beslenme uzmanınıza bir gün hafta içi, bir gün de hafta sonu olmak üzere gün içinde neler tükettiğinizi, saatleri ve miktarları ile birlikte tüm samimiyetinizle anlatmanız gerekmektedir. Yaşam tarzınızla, beslenme programınıza olan sadakatinizi arttırın.

Hayal edin

Öncellikle olması gereken ağırlık belirlenmelidir. Kendinizi bu ağılıkta hayal edip, olmak istediğiniz yerde, örneğin, toplantı salonunda, yolda, tatilde giymek istediğiniz kıyafetle hayal edin.

Ne kadar zaman?

Ulaşmak istediğiniz ağırlığa ne kadar zamanda erişeceğinizi belirleyin. Hızlı verilen kilolar, vücuttan kas ve su kaybına neden olacaktır. Sabırlı davranarak, daha uzun vadede daha kalıcı kilo kaybetmek hedeflenmelidir.

Planlama

Haftalık beslenme programınızı seyahatlerinize ve toplantılarınıza göre önceden planlayın. Böylece ‘ben orada ne yapacağım’ düşüncesinden kurtulun.

Lezzet elinizde

Yediğiniz yemeklerin lezzetli olması sizi tatmin edecektir. Yemeklerinize, herhangi bir alerjiniz ya da mide şikayetiniz yoksa, çeşitli baharatlar, çeşni vericiler ekleyin.

İyi yaşam

Ağırlık kaybetmek kendinizi daha iyi hissettirecektir. Kaybettiğiniz ağırlıkla hafifleyecek, daha aktif ve canlı olacaksınız.

Değişiklik

Sürekli yaptığınız diyetler yerine, size özel beslenme programınız için bir beslenme uzmanından yardım alın, tek tip beslenmek yerine, tüm besin gruplarını içeren yeterli ve dengeli beslenme programınızı uygulayın.

Duygusal yeme isteği

Duygusal olarak kendinizi iyi ya da kötü hissettiğiniz durumlarda, yemeğe yönelmek yerine sizi sosyalleştirecek ve meşgul edecek alışkanlıklar edinin.

Paylaşma

Zamanınızı sevdiğiniz bir arkadaşınızla, eşinizle ya da ebeveynlerinizle paylaşın. Beraber gittiğiniz bir akşam yemeğinde porsiyonlarınızı bölüşün.

Eğlenceli aktiviteler

Zayıflamanıza yardımcı olacak aktivitelere katılmak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Çeşitli dans kurslarına katılın, açık havada doğayla iç içe yürüyüşler yapın veya bisiklete binin.

Davranış değişikliği

Tüm bu uygulamaların sonunda, beslenme alışkanlıklarınızdaki değişiklikleri yaşam tarzı haline getirerek, davranış değişikliğine gitmelisiniz.

 

Paylaş

Cevap yaz